Kiraz Sapının Faydaları Nelerdir? Kiraz Sapı Neye İyi Gelir?

251
kiraz sapı

Başta zayıflama amacıyla, ardından da tüm sindirim sistemi rahatsızlıklarında kiraz sapının faydalarından yararlanılmaktadır. Ayrıca kiraz sapı selülit sorunu olan kişiler tarafından cilt temizliğinde de tercih edilmektedir. Kiraz sapının faydalarından yararlanabilmek için kiraz sapı çayı veya suyu hazırlanarak içilmesi gerekmektedir. Bu sebeple ilk olarak kiraz sapının çayının nasıl hazırlandığını anlatmak istiyorum.

Kiraz Sapı Çayının ( Suyunun) Tarifi

Malzemelerimiz;

  • 50 tane kiraz sapı
  • 50 gram rezene
  • 30 gram sinameki
  • 25 gram çörekotu
  • 15 gram mısır püskülü
  •  1 adet limon

Yapılışı;

Tüm malzemeleri 1 litre suyla karıştırıp 10 dakika boyunca kaynatıyoruz. Ardından kaynar şekilde süzüp suyunun içine birkaç damla limon suyu döküp karışımı 1 şişeye aktarıyoruz. Şişemizin kapağını kapatıp dolapta saklıyoruz. Kiraz sapı çayının faydalarından yararlanabilmek için yemeklerden önce veya yemek yedikten 2 saat sonra sadece 1 bardak içmeliyiz. Günde 3 öğün kiraz sapı suyundan 1′er bardak içmeniz tüm sorunlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Kiraz Sapı Nasıl Zayıflatıyor?

Birçok faydası bulunan kiraz sapının zayıflamaya etkisi çayının içilerek vücutta bulunan toksin maddeleri dışarı atması sayesinde gerçekleşmektedir. Sindirim sistemini hızlandırıcı ve yağ yakmaya yardımcı özelliği bulunmaktadır.

Kiraz Sapının Ödeme Faydaları

Toplanıp kurutulan 15 adet kiraz sapı 10-15 saat boyunca 4 su bardağı suyun içinde bekletilip ardından yarım saat kadar kaynatılır. Ardından soğutularak günde 2 bardak içildiği takdirde vücutta oluşan ödemlerin son bulmasına yardımcı olmaktadır. Çünkü kiraz sapı çayı vücutta birikmiş olan fazla suyun atılmasına yardımcı olmaktadır.

Kiraz Sapı Suyu Sakinleştiricidir

Kiraz sapı suyu veya çayı içildiği takdirde beyinde sakinleştirici etkiye sebep olmaktadır.

Kiraz Sapı Böbreklere Faydalıdır

Bağırsakların çalışmasına yardımcı olduğu ve vücuttaki toksinlerin atılmasını sağladığı için kiraz sapı böbrek rahatsızlığı olan kişilere iyi gelmektedir. Kiraz sapı ayrıca böbrek taşı oluşumuna da engel olmaktadır.

Kiraz Sapı Kanı Temizler

Kanda bulunan zehirli maddelerin atılmasına yardımcı olan kiraz sapının kanı temizleyici ve kan hücrelerini arttırıcı özelliği bulunmaktadır.

Kiraz Sapı Kolesterolü Düşürür

Kiraz sapının damarlarda tıkanıklığı sebep olan kolesterolü düşürücü özelliği olduğu yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir.

Kiraz Sapı İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Engeller

Böbreklere ve bağırsaklara olan faydaları sebebiyle idrar yolunda oluşan enfeksiyonları yok eder ve yeni enfeksiyonların oluşumuna engel olur.

Kiraz Sapıyla Detoks

Kiraz sapı çayında bulunan fazla suyu dışarı atma ve ödemi engelleme özelliği cildinizin daha sıkı, genç ve güzel görünmesine yardımcı olur. Bu sayede kiraz sapı doğal bir detoks etkisi göstermektedir. Ayrıca kiraz sapı vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu için daha beyaz ve parlak bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Kiraz Sapı Banyosu

Şişkin gözlerinizi görüntüsü sizi rahatsız ediyorsa veya el ve ayaklarınızın cildinde oluşan kırışıklıklardan bıktıysanız bu durumdan kiraz sapı banyosu ile kurtulabilirsiniz. Yapacağınız şey 4 tutam kadar kiraz sapına 3 litre su ekleyip 10 dakika kaynattıktan sonra içine 20 çubuk tarçın tanesi ve 5 gram ıhlamur atıp bu karışımla banyo yapmak olacaktır. Aynı şekilde hazırladığınız bu karışımı bir kaba ekleyip el veya ayaklarınızı 20 dakika bu suyun içinde tuttuğunuz zaman ağrılarınızın geçtiğine şahit olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz