Cuma, Ekim 22, 2021

Kilo Vermenin Alternatif Yolları Nelerdir? Diyet Şart mıdır?

Kilo vermenin alternatif yolları

Bir haftada 3-5 kilo kaybettiren inanılmaz derece sağlıksız şok diyetleri, ‘Tarım Bakanlığı’ izni olup ama ‘Sağlık Bakanlığı’ tarafından onaylanmamış, kimilerinin ölümüne neden olan haplar, bilinçsizce gözü kapalı denediğimiz ama bize uymayacak oradan buradan bulunan diyetler, internet’te ya da televizyonda görüp kandığımız reklamlar ve daha birçok yöntem.

Aslında bu işi biraz olsun uzun vadede gerçekleştirsek bu denediklerimize nazaran çok daha sağlıklı ve kalıcı bir çözüme ulaşabiliriz. Yapılması ve uyulması gereken noktalar çok değil aslında, hepimizin bildiği ama görmezden geldiğimiz şeyler bunlar.

Düzenli olun

Çoğumuzun hayatı düzenli değildir ama olabildiğince yemek saatlerinizi belli zaman dilim derinde gerçekleştirmeye çalışın. Düzenli yemek saatleri kilo vermek için bir diğer önemli etkendir. Özellikle akşam saat 7’yi geçtikten sonra masaya oturmanızın size fazla kilo olarak geri döneceği bilirseniz eğer saat düzeninin önemini fark etmişsiniz demektir. Bir diğer düzen getirmeniz gereken şey ise uykunuz. Düzenli uyku saatleri kilo vermede oldukça etkilidir. Vücudumuzdaki birçok hormon uyku düzeninin etkisiyle daha farklı çalışmaya başlar ve bu da kilo dengenizi etkiler.

Egzersiz yapın

Egzersiz yapmamak için herkesin bir bahanesi vardır. Ancak gerçekten kilo vermek istiyorsanız evinizde bile 10 dakikanızı ayırarak her gün çok rahat egzersiz yapabilirsiniz. Düzenli yürüyüş yapın, bisiklet sürün ya da en azından internetten evde yapabileceğiniz 5’er dakikalık egzersiz videoları seyrederek vücudunuzun direncini sıkı tutun.

Sağlıklı beslenin

Her şeyi yiyebilirsiniz ancak çok yağlı ve büyük porsiyonlardan kaçındığınız sürece geçerli bu kural. Sebzenin hayatınızda ki önemini göz ardı etmeyin ve tabağınızdaki ağırlığı her zaman ona verin. Eğer akıllı telefona sahipseniz hemen günlük kalorinizi hesaplayacak bir program kurun ve düzenli kullanın. Neyi ne kadar yediğinizin bilincinde olursanız kilo vermek daha kolay olacaktır. Bütün bunların yanı sıra su içmek düz bir karına sahip olmanızı sağlayan önemli bir dost sizin için.

Her gün bol bol su tüketmeyi unutmayın. Eğer su içmeyi sevmiyorsanız suyunuzun içine nane, ince limon dilimleri gibi tatlandırıcılarda katabilirsiniz. İçtiğiniz suyun buz gibi soğuk olması yerine ılık olması ise yağ yakmakta bir diğer etkendir. Ayrıca suyun yanı sıra yeşil çay veya diğer bitki çayları da tüketebilirsiniz.

Abur cubura son

Gerekli gereksiz sırf canınız sıkılıyor diye gidip buzdolabını açıp içine boş boş bakanlardan mısınız sizde? Peki, televizyon karşısında neyi ne kadar yediğini bilmeden her şeyi tükettiğiniz oluyor mu? Eğer cevabınız “evet” ise bu madde sizin için çok önemli. Kilo vermenin en kısa yolu bu abur cuburlardan uzaklaşmak.

Etrafınızdakiler ve beraberinizdekilerin değil sizin neler yediğiniz önemli. Yağlı cipler, tuzlu çekirdekler, pastalar, kurabiyeler yerini içinde doğal şeker bulunduran meyvelere bırakmalı artık. Ne zaman bir şeyler yeme isteğinde bulunursanız o zaman meyvelere saldırmalısınız. Hem daha sağlıklı beslenmiş olursunuz hem de meyvelerdeki doğal şekerin yediğiniz tatlı keklerden daha hızlı metabolizmanızda eriyeceği ve kilo yapmayacağını farkına varmış olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Reiki Nedir? Reiki Nasıl Uygulanır?

Reiki günümüzde hastalara tıbbi tedavinin yanında alternatif ve tamamlayıcı tedavilerde uygulanıyor. Bu yöntemler hastalara, tedavi sürecinin getirdiği olumsuzluklarla başa çıkmada yardımcı olmakta. Sadece hasta...