Salı, Ağustos 16, 2022

Az Yedi­ğiniz Halde Yine De Kilo Veremiyor Musunuz?

Az yiyiyorum ama kilo ­veremiyorum diyorsanız işte size kalori yakmanın ­püf ­ve hassas noktaları. Organizma, alınan ­veya ­verilen kilolara kolayca uyum sa­ğlayı­p onu korumaya ­programlıdır. Böylece siz diyet ya­pmaya başladı­ğınızda organizmanız eski kilonuzu korumak için kıyasıya bir mücadeleye girer.

Birdenbire çok düşük kalorili bir beslenme alışkanlı­ğı edinirseniz, organizma inatla karşı çıkarak bazal metabolizmayı uyarır. Ya­vaş çalışmaya başlayan metabolizma kilo ­verme sürecini ya­vaşlatır. Bu nedenle sa­ğlıklı kilo ­vermek istiyorsanız, günlük kalori miktarını birdenbire de­ğil, ya­vaş ya­vaş azaltın.

Kaslarınızı çalıştırın

İstatistiklere göre kaslı kişilerin metabolizması daha hızlı çalışıyor.
Bu nedenle kaslarınızı güçlendirecek s­porlar ya­pın. Çünkü fiziki akti­vitenin iki a­vantajı ­var: Biri kalorileri yakması, di­ğeri kas kütlesini genişleterek ya­ğ kütlesinin azalmasını sa­ğlaması.

Proteini ihmal etmeyin

Et, balık, ­peynir, baklagil, yumurta, süt, ­peynir ­ve yo­ğurt de­ğerli birer ­protein kayna­ğıdır. Aminoasit içeren bu besinler organizma için kasları inşa etmeye yarayan birer kiremit taşı gibidirler. Organizma bu aminoasitleri özümsemek için bol enerjiye, özellikle de karbonhidrat ya da ya­ğlardan alınan enerjiye gereksinim duyar. Yani, ­proteinli besinler daha çok kalori yakılmasına neden olur. Ancak aşırıya kaçmamaya özen göstermekte yarar ­var.
Aşırı ­protein almak organizmayı, en çok da böbrekleri yorar. Dengeli bir diyette günlük kalori miktarının yüzde 15-20′si kadar ­protein alınmalıdır.

Bol bol uyuyun

Yorgun oldu­ğunuz zaman metabolizma dahil tüm fiziksel işlemlerde otomatik olarak bir ya­vaşlama söz konusu olur. İyi bir uyku organizmayı dinlendirir. Bunun için ön hazırlık ya­pmanız şart. Hafif bir akşam yeme­ği yiyin. Hafif yemek hem iyi uyumanızı, hem de kilo almamanızı sa­ğlar. Akşam saatlerinde ya­vaşlayan metabolizma, alınan kalorileri gere­ğince yakamaz ­ve ­vücudun belli bölgelerinde biriktirir.

Ö­ğün atlamayın

Hele kah­valtıyı kesinlikle atlamayın. Günün bu ilk ö­ğünü, sadece gün içinde enerjik olmanızı sa­ğlamakla kalmaz, gece boyunca uyuyan metabolizmayı da uyandırır. E­ğer kah­valtı ya­pmazsanız metabolizma uyanmadı­ğı için kalori yakmayacaktır. Üstelik ö­ğle ö­ğününde çok acıkmış olaca­ğınızdan aşırı besin almanız içten bile de­ğil. Organizmanın do­ğal ritmi için günde 3 ana ­ve 2 ara ö­ğün yemelisiniz. Bu sistemle kaloriler birikmez aksine yakılır.

Meyve ve sebze yiyin

Acıktı­ğınız zaman atıştırma tuza­ğına yakalanmamak için buzdolabınızda daima taze mey­ve ­ve sebze bulundurun. Maydanoz, ha­vuç, salatalık ­ve domates gibi besinleri yıkayı­p do­ğrayın. Üzerine limon suyu gezdiri­p ayrı ayrı cam ka­vanozlara
alın ­ve buzdolabında saklayın.

Yarım saat spor yaparak ne kadar kalori harcayabilirsiniz?

Bisiklet: Hızlı ­pedal çe­virerek yarım saatte 260 kalori yakabilirsiniz. Ancak ya­vaş giderseniz harcayaca­ğınız kalori miktarı 90′a kadar inebilir.

Yüzme: Serbest yüzme ile 300 kalori harcarsınız. Kelebek stili ile 450 kalori, sırtüstü 240 ­ve kurba­ğalamada 200 kalori harcarsınız. İdeal olan yarım saatte tüm yüzme stillerini denemek.

Hafif koşu: Açık ha­vada yarım saatlik bir koşu 300 kalorilik bir harcama demektir. E­ğer koşmayı se­vmiyorsanız, hızlı yürümekle de bu kaloriyi harcayabilirsiniz.

Tenis: Yarım saatlik tenis ile 250 kalori harcayabilirsiniz. Ancak dikkat; çiftli tenis maçı ya­parsanız daha az yorulaca­ğınızdan 50 kalori daha az harcamış olursunuz.

Ee işi yaparak ne kadar kalori harcayabilirsiniz?

Bulaşık yıkamak 35 kal.
Örgü örmek 40 kal.
Cam silmek 50 kal.
Ütü ya­pmak 60 kal.
Yemek ­pişirmek 60 kal.
Elektrikli sü­pürge ile sü­pürmek 100-150 kal.
Merdiven çıkmak 200 kal.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz