Perşembe, Ağustos 18, 2022

Kilo Vermek İçin Elma Sirkesini Nasıl Kullanabiliriz?

Elma sirkesi günümüzdeki en büyük şifa kaynağıdır! Bu bir abartı değil ve gerçek anlamda doğrudur. Kalp hastalığı veya bir çeşit enfeksiyon, cilt ya da saç probleminiz varsa, elma sirkesi sizi bu sorunlardan kurtarabilir.

Daha da iyisi, yağ yakmaya yardımcı olabilir ve özellikle karın yağları üzerinde çalışabilir. Ancak, vücut yağını nasıl azalttığını öğrenmeden önce, bu mucize sıvı ve göbek yağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Elma Sirkesi Nedir?

Elma sirkesi, iki aşamalı bir fermantasyon işlemi ile üretilen bir sıvıdır. İlk olarak, elmalar kesilir ve şekerle alkol haline dönüştürmek için maya ile birleştirilir. Daha sonra, ezilmiş elmaya, bakteriyi asetik asite dönüştürmek için bakteriler eklenir. Tüm süreç yaklaşık bir ay sürer. Geleneksel yönteme göre yapılan çeşitler en iyisidir.

Asetik asit, elma sirkesinin ana aktif bileşenidir ancak, malik asit gibi diğer asitler de bulunur. Ayrıca vitaminler, enzimler, mineral tuzlar ve amino asitler içerir. Neredeyse hiç karbonhidrat içermez. Güçlü bir antibakteriyel, antiviral, antienflamatuvar ve antifungal ajandır. Pastörize edilmemiş veya organik elma sirkesinin tadı hafifçe ekşidir ve salata sosları, marinasyon, turşu ve gıda koruyucuları gibi çeşitli gıdalarda kullanılır.

Göbek Yağı Nedir?

Vücudunuzdaki en inatçı yağdır ve adından da anlaşılacağı gibi karın bölgesinde bulunur. Göbek yağından kurtulmak önemlidir, çünkü sadece çirkin görünmenize ya da güven düzeyinizin düşük olmasına neden olmaz. Aynı zamanda sağlığınız için de kötüdür ve yüksek tansiyon, şeker hastalığı, demans ve karaciğer yağlanması gibi çok yüksek riskli sorunlara yol açar.

2004 yılında Diabetes Care’de yayınlanan bir çalışma, viseral ve santral abdominal yağın, tip 2 diyabet ile güçlü bir ilişkiye sahip olduğunu bildirmektedir. İnternational Journal of Clinical Practice’de yayınlanan bir 2008 çalışması, abdominal obeziteyi ve tip 2 diyabetin gelişimini yansıtan ölçümler arasındaki güçlü bağlantıyı vurgulamaktadır. Yine Diabetes Care’de yayınlanan bir 2016 çalışması, abdominal obezitenin diyabetik böbrek hastalığıyla, genel obeziteye göre, daha yakın şekilde ilişkili olduğunu bildirmektedir.

Göbek (Karın) yağı, sadece diyabetle değil, ayrıca kalp hastalığıyla da yakından ilişkilidir. Gürcistan Tıp Koleji’nin 2003 yılında yaptığı bir araştırma, obezitenin kan basıncını artırabildiğini bildirmektedir. Ayrıca, karın yağı fazla olan kişilerde risk daha yüksektir.

Yine, Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi’nde 2014 yılında yayınlanan bir çalışma, karın boşluğunda ve karındaki organlarının etrafında yüksek düzeyde yağ bulunan kişilerin, vücutlarının toplam miktarından bağımsız olarak, yüksek tansiyon geliştirme olasılığının daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi’nde yayınlanan bir 2016 çalışması, mide yağının artmasının, kalp hastalığı risk faktörleri ile ilişkili olduğunu bildirmektedir. Göbek yağı ayrıca uyku apnesi riskini artırır. Diabetes Care’de yayınlanan bir 2008 çalışmasında, abdominal yağ ve uyku apnesinden her birinin diğerini kötüleştirdiği bildirilmektedir.

Daha sonra, 2013 yılında Avrupa Solunum Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, viseral yağ ve obstrüktif uyku apnesi arasındaki ilişki incelenmiş ve viseral yağın, kadınlarda değil, erkeklerde uyku apnesi ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Abdominal yağ ayrıca demans ve Alzheimer hastalığı gibi yaşa bağlı sorunlarla da bağlantılıdır. Annals of Neurology’de yayınlanan bir 2010 çalışması, karın yağının daha düşük beyin hacmi ile ilişkili olabileceğini bildirmektedir.

Sonuç olarak; çoğu sağlık probleminin göbek yağı ile alakalı olduğu aşikar gibi görünüyor, ancak inatçı yağlardan kurtulabilir ve basit bir adım atıp genel sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Bunun için sadece diyetinize, elma sirkesi ekleyin.

Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Elma sirkesi aşağıda bahsedilen sebeplerden kilo vermeye ve yağ yakımına yardım edebilir.

Kan Şekerini Kontrol Eder

Kan şekeri seviyesini kontrol etmek; obezite ile ilgili komplikasyonları önlemek ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için önemlidir. Kan şekerini kontrol etmek için, elma sirkesi etkilidir ve bu yüksek asetik asit içeriğinden kaynaklanmaktadır.

British Journal of Nutrition’da yayınlanan 2005 tarihli bir fare çalışmasında asetik asit, karaciğerin ve kasların kandan şeker alma yeteneğini geliştirdi. Aynı zamanda asetik asit, insülin oranını yağ yakımında da yardımcı olan glukagon oranına indirgemiştir.

Metabolizmayı Artırır

Elma sirkesi, kalorinizi daha verimli yakmanızı sağlayarak metabolizma hızınızı artırmanıza yardımcı olur. Vücudu alkalize etmeye yardımcı olur, böylece fazla asidik olmanızı önler. Aksi bir durum; kilo verme hedefinize ulaşmanızı zorlaştırabilir.

Biyokimyasal ve Biyofiziksel Araştırma İletişimleri’nde yayınlanan 2006 tarihli bir çalışmada, asetik asitin, yağın yakılma hızını artıran bir enzim düzeyini artırdığı bildirilmektedir. Asetik asit ayrıca karaciğerin yaptığı yağ ve şeker miktarını da azaltır.

Yağ Depolamayı Frenler

Elma sirkesinin zayıflatmasının altındaki diğer bir neden de; yağ depolanmasını frenlemesi ve yağ yakma işlemine yardımcı olmasıdır. Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry’de yayınlanan bir 2007 çalışmasında, asetik asitin obezite ve obeziteye bağlı tip 2 diyabetin iyileştirilmesi için potansiyel bir bileşik olduğu bildirilmektedir. Bunu, karın yağ depolanmasını ve karaciğer yağını azaltan genlerin becerisini ve aktivitesini artırarak yapar.

Gıda Bilimi ve Beslenme Kritik İncelemeleri’nde yayınlanan 2016 tarihli bir çalışma, ekzojen olarak uygulanan asetik asidin hem karaciğer hem de iskelet kaslarında lipit metabolizması üzerinde etkili olabileceğini ve obezite ve obezite ile bağlantılı tip 2 diyabete karşı işlev görecek şekilde çalıştıklarını bildirmektedir.

2009 yılında Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, asetik asitin karaciğerdeki alfa2 AMPK aracılığı ile PPAR alfa ve yağ asidi oksidasyonu ile ilişkili proteinlerin genlerinin yukarı regülasyonu ile vücut yağ ve karaciğer lipitlerinin birikimini baskıladığı bulunmuştur. Bioscience, Biotechnology ve Biochemistry’de yayınlanan bir 2009 çalışmasında, araştırmacılar, sirke tüketiminin obez kişilerde vücut ağırlığını, vücut yağ kitlesini ve serum trigliserit düzeylerini azalttığını bulmuşlardır. Sonuç olarak, günlük sirke alımı; obeziteyi azaltarak metabolik sendromun önlenmesinde yararlı olabilir.

İştahı Bastırır

Elma sirkesi, iştahı bastırır. Abur cubur tüketimini önleyerek, kilo vermenize yardım eder. Nature Communications’da yayınlanan bir 2014 araştırması, asetik asidin beyindeki iştahı kontrol eden merkezlerin baskılanmasına yardımcı olduğunu ve bunun da gıda tüketimini azaltmaya neden olabileceğini bulmuştur.

Zayıflamak İçin Elma Sirkesi Kullanımı;

Diyetinize elma sirkesi eklemek, karmaşık bir süreç değildir. Ancak, her zaman ham ve filtre edilmemiş elma sirkesi almalısınız. Yüksek miktarda probiyotik bakteriler ve enzimler içerir. Kilo vermek için kullanabileceğiniz elma sirkesi miktarı; günde 1 ila 2 çorba kaşığıdır.

  • 1 ila 2 çorba kaşığı sirkeyi bir bardak ılık suya karıştırın.
  • 1 limonun suyu ve biraz bal ekleyin.
  • İyice karıştırın.
  • Günde iki kez için.
  • Bir diğer kolay yöntem ise, salata sosu olarak zeytinyağı ile birlikte kullanmaktır. Turşu yapmak için de kullanabilirsiniz.

Kilo vermek için elma sirkesi söz konusu olduğunda, her zaman yavaş yavaş başlamalısınız. Günde 1 ila 2 yemek kaşığı sağlıklı bir doz olsa da, bazı insanlar hemen almaya başlamamalıdır. 1 çay kaşığı ile başlayın ve yavaş yavaş miktarını artırın. Ayrıca sabırlı olmanız gerekiyor. Elma sirkesi, yavaş ve istikrarlı olmanız gereken bir kilo verme yöntemidir. Bir hafta içinde sonuç almayacaksınız, ancak zamanla farkı göreceksiniz. Ayrıca düzenli egzersiz ve sağlıklı bir diyetle birleştirerek, karnınızı daha hızlı bir şekilde inceltebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz