Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Kilo Verdiren Besinler Nelerdir? Bunları Yiyerek Zayıflayın!

kilo verdiren besinler

Kilo vermek için birçok insan, spor yapar ya da çeşitli diyet programlarından yardım alır. Kilo vermek için çoğu zaman birçok yemekten mahrum kalınır. Fakat bazı besinlerin yedikçe kilo almak yerine, kilo vermenize yardımcı olduğunu biliyor musunuz?

İşte, yiyerek kilo verdiren besinler

Kereviz: Kerevizin ayda 10-12 kez tüketilmesi, vücudunuzdaki yağların zamanla yakılarak kasa dönüşmesini sağlar. Kerevizin %95’e yakını sudan oluşur ve kereviz lif değeri yüksek bir sebzedir. Bu özelliklerinden dolayı kereviz, negatif kalorili yiyecekler arasında yer alır.  Kereviz, gerek pişirilerek gerekse de salata olarak tüketilebilir. Her iki şekilde de kalori yakıcı özelliğini yitirmez.

Elma: Elma, içinde bulunan pektin maddesi ve lifler sayesinde midede doyma hissinin oluşmasına neden olur. Özellikle diyet yapıldığında yemeklerden önce bir elma yenmesi, daha az yemek yenmesine yardımcı olur.

Sebzeler: Sebzeler potasyum bakımından zengin besin kaynaklarıdır. Bu özellikleri sayesinde vücudun dengeli çalışmasını sağlarlar. Bunun yanında kabızlığın da önüne set çekerler. Sebzelerin bu özellikleri, metabolizmanın daha sağlıklı çalışmasını sağladığından dolayı doğal kilo kaybısebzeler birebirdir.

Limon: Limonun suyundaki C vitamini oranı çok yüksektir. C vitamini, özellikle spor yapmadan önce alınırsa vücuttaki yağın yakılmasında oldukça etkilidir. Bu yüzden salata ve çorbalara limon koyulması da yağ yakımı açısından oldukça yararlı olabilmektedir.

Yeşil Çay: Yeşil çay, içinde bulunan “kateçin” adlı madde sayesinde metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Metabolizmanın daha hızlı çalışması da yağın ve kalorinin vücuttan daha hızlı atılması anlamına gelmektedir. Yemeklerden 30 dakika önce içine bir dilim limon atılmış yeşil çay içilmesi, daha az yemek yemenizi sağlayacaktır.

Enginar: Enginarın içinde bulunan yüksek orandaki magnezyum, kalori yakım hızını artırıcı özelliğe sahiptir. Bu yüzden, mevsiminde, sık sık enginar tüketilmesi metabolizma için çok yararlıdır.

Acı Biber: Acı biberin acılığı, vücudun ısısını yükseltir. Isısı yükselen bir vücutta ise metabolizma daha hızlı çalıştığından dolayı, yakılan yağ oranı artar.

Brokoli: Yemeği ve çorbası yapılabilen bir sebze olan brokoli, C,A ve E vitaminlerini bünyesinde bol miktarda barındırır. Kalori oranı çok düşük olan bu sebze, yağsız olarak tüketilirse zayıflatıcı bir etkiye sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz