Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Kenevir Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

kenevir tohumu yağı

Kenevir tohumlarından elde edilen kenevir yağı sağlık açısından birçok faydası bulunuyor. Kenevir yağının ciltten saça kadar tercih edilme sebebi nedir, kenevir yağının ne gibi faydaları var hepsini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Halk arasında uyuşturucu bir madde olarak bilindiği için çoğu ülkelerde yetiştirilmesi yasaktır. Son yıllarda sağlığa olan faydaları ortaya çıkınca ülkede yetiştirilmesi de serbest hale gelmeye başladı. Bugüne kadar zararlı bilinen kenevir yağının sağlığa ne gibi faydaları var? Düzenli ilaç kullananlar,hamile ve emzikli olan bayanlar ve sürekli hastalıkları olanlar Doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Kenevir yağı nedir?

Kenevir bitkisinin tohumları yüksek ısıya maruz kalmadan sıkılmasıyla elde edilen yağdır. Gıdaların hazırlanmasında ve pişirilmesinde kullanılabilir. Sağlık için zararlı olan doymuş yağları az miktarda içerir ve besin değeri yüksektir.

Kenevir tohumu yağı faydaları nelerdir?

Sağlığa birçok faydası vardır. Kenevir yağının faydalarından bazıları şunlardır;

Kansere karşı korur

Kenevir yağı içeriğindeki omega-3 ve GLA yağ asidi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek beyin kanseri, akciğer kanseri ve meme kanserine karşı iyi gelir. Kenevir yağı özellikle akciğer kanserinde kanserin büyümesini yavaşlatır.07.03.2019 Takvim Gazetesi haberini okuyun.

Kalp sağlığını korur

Kenevir yağı kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir. Kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıkları yok eder ve kan basıncını düşürür.

Mineral madde içerir

Kenevir yağı, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve fosfor gibi birçok mineral maddeye sahiptir.

Hormonları dengeler

Kenevir yağı hormonların dengelenmesi sağlar. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlara fayda sağlayarak menopoz dönemi sağlığını destekler.

Yağ asidi ve protein içerir

Kenevir yağı omega-3 ve omega-6 kaynağı olduğu için kalp ve damar sağlığını korur. Omega-6 yağ asidi olan GLA açısından da zengindir.

Eklem ağrılarına iyi gelir

Kenevir yağı romatoid artrit ve çeşitli eklem ağrılarına fayda sağlar.

Kilo vermenizi sağlar

Kenevir yağının iştah kapatma özelliği vardır. Kenevir yağı şeker isteğini bastırır ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar, bu sayede zayıflamanıza destek olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz