Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Kemoterapi Öldürüyor Mu?

kemoterapi

Kanser tedavisinde sıkça kullanılan bir yöntem olan kemoterapinin (diğer adıyla kimyasal tedavinin), bağışıklık sistemini zayıflattığı bilinen bir gerçektir. İşi ilginç yanı ise kanser de dahil pek çok hastalığın düşük bağışıklık sistemi nedeniyle vücutta çoğalma imkanı bulması ve hastalıklardan korunmanın en mühim yollarından birinin ise bağışıklık sistemini güçlü tutmak olduğudur.

Buradan yola çıkacak olursak nasıl oluyor da bağışıklık sistemini zayıflatan hatta çökerten bir tedavi yöntemi bu kadar yaygın olarak kullanılabiliyor. Zaten zayıflamış olan bağışıklık sistemini güçlendirmek yerine daha fazla zayıflamasına sebep olan kemoterapinin hastaya rahatsızlık veren yan etkileri de cabası..

Peki, kanser hücrelerini yok etmenin yolu kemoterapiden mi geçmeli?

Fitoterapist Dr. Ümit Aktaş’a göre kemoterapinin amacı kanser hücrelerini  “her şeye rağmen” yok etmektir. Yani kanser hücrelerinin yanı sıra sağlıklı hücreleri kaybetmek pahasına yapılıyor bu tedavi. Sadece amaca yönelik bir tedavi uygulaması olduğunu savunan Dr. Ümit Aktaş’a göre kemoterapi, sinek konmuş bir duvara topla ateş açmak gibidir. Amaç sineği öldürmek olduğu için yıkılan duvarın da bir önemi yoktur.

Aslında bu tip uygulamaların modern tıpta pek çok hastalık için geçerli olduğunu göz önünde bulundurursak kimyasal tedavinin güvenli bir tedavi yolu olduğu da şüphelidir. Yine Dr. Aktaş’a göre kanser tedavisinde bağışıklık güçlendirmenin çok daha etkili bir çözüm olduğu ifade edilmektedir.

Onkolog Prof. Dr. Gökhan Demir’e göre ise meta statik tümörler ve ileri derecek kanserler için kemoterapi uygulaması şart.

Genel olarak değerlendirecek olursak doktorlar tarafından kabul görmüş olan bu kimyasal tedavi yöntemi acaba kanserin başka bir tedavi yolu olmadığı için mi tercih ediliyor yoksa kemoterapinin hastalara verdiği bu zarar bilinçli olarak mı görmezden geliniyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz