Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

kekik

Anzer çayı olarak da bilinen kekik, ballıbabagiller familyası arasında yer alıyor. Güneşli bölgeleri seven bu bitki, günümüzde oldukça etkili bir bitkisel tedavi desteği görmektedir. Kekiğin faydalarını saymakla bitiremeyiz desek yeridir. Çorak topraklarda yetişen bu bitkinin toplanışı ve kullanışı, ot çayları gibi oluştuğu için gayet rahat bir düzenleme ile etkileşime girmektedir.

Kekik Türünün Özellikleri

Kekik türünün etkili kullanımı, Haziran ayından Ekim ayına kadar yapılan toplamalar ile bulunur. Topraktan ortalama olarak 4 ya da 5 cm yükseklikte bulunan kekik türleri, güneşte kurutularak özenle hazırlanır. Bu bitkinin çayı yapılabilmekte olup oldukça da şifalıdır. Demleme sistemi ile hazırlanan bu bitki çayı, pek çok hastalığa karşı antibiyotik görevi görmektedir.

Antibiyotik etkisinin yanı sıra iştahı açıp, sindirimi kolaylaştıran etkileri de bulunmaktadır. Eğer bu çayı sabah kalktığınızda içerseniz sizlere gün boyunca zindelik vermektedir. Diğer şifalı yönleri ise gaz söktürücüdür, idrar konusunda etkilidir, yatıştırıcıdır.

Spazm çözücü bir etkiye sahip olduğu için de oldukça fazla tüketilir. Bu yüzden pek çok insan tarafından sürekli kullanılır, çayı yapılır. Bu çayın içimi de kimine göre şekerli, kimine göre şekersiz olmaktadır.

Kekik Bitkisinin Hazırlanışı

Bitkiyi kuruttuktan sonra, yahut kurutulmuş kekik bitkisini aldıktan sonra, ortalama iki tatlı kaşığı alınız. Bir bardak kaynar suya bunu dökünüz ve akabinde on dakikalık süreler çerçevesinde dinlendirerek demleyiniz. Günde üç kez birer bardak içiniz ve çayın kalitesine varınız. İltihaplı yaralarınız var ise bu yaraların temizlenmesinde ve geçmesinde büyük katkı sağlayacak olan bu bitkiyi dikkatli bir şekilde kullanınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz