Salı, Ağustos 16, 2022

Kekemelikten Kurtulmak Mümkün Mü?

kekemelik tedavisi

Kekemelik, nörolojik hastalıklara bağlı olduğu kadar doğuştan gelmekte olan gelişim sorunları ve sonradan gelişen ani olaylardan dolayı da gerçekleşebilir. Kekemeliğin en büyük nedeni nörolojik hastalıklardır. Hastalar üzerinde konuşamama, konuşulanları anlayamamak ve adlandıramamak gibi bir çok etki doğuran bu hastalığın sebebi, beyindeki konuşma merkezinde oluşan hasarlardan dolayıdır.

Beyin Felci

Beyin felci geçirmiş olan yani serebral palsili hastalarda kekemelik sıkça görülmektedir. Bu hastalık, bir çok tedavi yolu ile yüksek oranlarda aşılabilmiştir.

Tedavi

Tedavilerde ilk olarak hastanın konuşma öncesi hareketleri yapması sağlanarak konuşmaya zemin hazırlanmaktadır. Çene hareketlerinin yeterli bir düzeye getirilmesinden sonra konuşma fonksiyonları terapistler ve uzman doktorlar ile tedavi edilir. Bu şekilde tedavi olan serebral palsi hastası normal bir kişi gibi konuşamasa da kendisini ifade edecek kadar konuşma becerisine sahip olmaktadır.

Çocuklarda Kekemelik

Çocuklarda görülmekte olan kekemelik ve konuşma bozuklukları gibi hastalıklar diğer yaş gruplarındaki hastalara oranla daha kolay tedavi edilmektedir. Tedaviye erken başlamanın çok önemli olduğu bu hastalıkta çocuk, uzmanlar tarafından belli başlı telkinler ile konuşturulabilir.

Özellikle gelişme çağında olan çocuk hastaların mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediği takdirde ilerleyen yaşlarda kendisini anlatamama ve bununla beraber kendine olan güvenin kaybolması gibi büyük sıkıntılara yol açabilir.

Kekemelik ve konuşma bozukluğu konusunda uzmanlaşmış birçok konuşma ve dil terapistleri bulunmaktadır. Bu uzmanlar doğru teknikler ile kekemelik hastalığınıza hızlı bir şekilde son verebilmektedir.

Unutmayın, kekemelik tedavisi olan bir hastalık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz