Pazar, Ağustos 14, 2022

Kekemelik Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

kekeme tedavi yöntemi

Kekemelik doğuştan gelen veya ırsi olan bir hastalık değildir. Genel olarak 3–5 yaş aralığında bulunan çocuklarda korkuya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kekemelik %80 erkek çocuklarında olmaktadır. Kekemelik yanlış konuşma alışkanlığıdır daha çok psikolojiktir. Genellikle hassas çocuklarda olmaktadır yani olaylara karşı aşırı duygusal olan çocuklarda meydana gelir.

Yetişkinlerde Kekemelik

Sel, deprem, trafik kazaları gibi doğal veya doğal olmayan afetler sonucunda  genellikle erkeklerde oluşan bir sorundur.  Ani korku veya haksızlığa uğrama durumlarından kaynaklı oluşan yetişkin kekemeliklerinin de tedavi yöntemleri vardır. Kekemelik yaş itibariyle yüksek yaşlarda olursa bu korku değildir. Büyük üzüntüler veya haksızlıklara uğrayan kişilerde de yine kekemelik ortaya çıkabilmektedir.

Kekeme Çocukların Günlük Hayatta Yaşadığı Zorluklar

Bu sorun çocukların ciddi sıkıntılar çekmesine sebep olmaktadır. Öğretmenin sorduğu soruya bildiği halde doğru cevabı veremeyen bir çocuk hayata küsecektir. Kendi içerisine kapanarak asosyalliğe ve insanlardan kaçmaya neden olacaktır, bu yüzden bu hastalık bir an önce tedavi edilmelidir.

Kekemeliğin Tedavi Yöntemleri

Kekemelik tedavisinde uzman kişi kekemeliğin çocukluktan beri gelip gelmediğini öğrenir ve buna göre yetişkine tedavi uygular. Çocuk için kekemelik tedavisi daha farklı olarak uygulanır.  Tedavi yöntemleri şu kekemelik türlerine göre ayrılır.

  • Tutuk Kekemeler
  • Hızlı Konuşanlar
  • Harf Yutanlar
  • Takılan Kekemelik
  • Artikülasyon Bozukluğu

Kişinin kekemelik türü keşfedildikten sonra ona göre tedavi uygulanmaktadır. Kekeme kişilere kekemelik türlerine göre nefes terapileri ve okuma terapileri yapılır. Kekeme olan kişiler bu egzersizleri hergün aynı saatte yapmalıdır. Tutuk kekemeler için bu program genellikle 45 gün, diğer kekemeler için  60 gün sürmektedir. Tedavi  başladıktan sonraki 7 ile 10 gün arasında kişinin konuşma problemi geçmeye başlamaktadır. Kekemelerde oluşan ağız tikleri, tırnak yeme gibi yan psikolojik  sorunlarda ortadan bu tedavi yöntemleri ile kalkabilmektedir.

Ritm Yöntemi İle Tedavi

4 ila  7 yaşına kadar olan çocuklara uygulanır ve şu safhalardan oluşur;

  • Tespit
  • Susma
  • Fısıltı
  • Uygulama

Bu aşamalar 60 gün süre ile uygulanır sonrasında kişilerin kekemelik sorununa son verilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz