Perşembe, Ağustos 18, 2022

Kegel Egzersizi Nedir? Faydaları Nelerdir?

kegel egzersizi yapma

Hanımlar hemen hiç vakit kaybetmeden pür dikkat yazımızı okuyorsunuz çünkü bu seferki konumuz Kegel Egzersizleri. Mutlu ve sağlıklı bir cinsel hayat için birçok unsur bir arada olmalı elbette, bunların başında da dinç bir vücut, işlevini yitirmemiş kaslar çok önemli.

Kegel Egzersizi Nedir?

Bayanların vajina bölgesindeki vajinal kaslar doğum sonrasında eski işlevlerini kısmen yitirir ve bu kasları güçlendirilmesi amacıyla yapılan pelvik kas egzersizlerine verilen isim Kegel Egzersizleri denir. Vücudumuzda bazı kaslar kontrollü bazıları ise istemsiz (otonom) yani kontrolsüzdür. Örneğin kalp kasımız otonom yani kontrolsüz olarak sürekli çalışırken, kol kasımız istediğimiz zaman yani kontrollü çalışır. Vajina kası da kontrollü kastır, bu yüzden egzersizle toparlamak mümkündür.

Bu kısa bilgiden sonra sizlere bu basit fakat önemli egzersizin nasıl yapıldığını anlatalım;

Egzersize başlarken sadece kaslarınıza odaklanın ve normal nefes alıp verin.

Vajinal kaslarınızı daha önce öğrenmiş olduğunuz şekilde kasın, birkaç saniye kasılı olarak bekledikten sonra gevşetin, bir kaç saniye gevşemiş şekilde bekleyin ve tekrar kasın, bu kasma ve gevşetme işlemini 10 ila 15 kez yapın.

Bu hareketi gün içinde 2 veya 3 kez yapın. Şimdi okuyacağınız garip gelebilir fakat bu egzersizi partnerinizle birlikteyken de yapabilirsiniz, hem farklı ve değişik bir birliktelik olacaktır hem de cinsel hayatınıza biraz renk gelecektir.

Kegel Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

Mesane, rahim ve bağırsak sarkmalarını önlemekte, doğum sonrası vajinanın eski sıkılığına kavuşmasında, hem kadın hem erkeklerde cinsel ilişkide hazzın arttırılarak cinsel doyumun sağlanmasında, kadınlarda idrar kaçırma problemlerinin önlenmesi ve tedavisinde, cinsel isteksizlik tedavilerinde, orgazm fonksiyonunun sağlamasında önemli rol oynar.

Bu egzersizler en az 6 ay her gün sayısı arttırılarak yapılmalıdır, uzun vadede yapılması ise ( ömür boyu) kaliteli yaşam için önerilir. Egzersizlere başladıktan 4 ila 6 hafta sonra faydasını görmeye başlayacaksınızdır.

Önemli bir dip not düşelim: unutmayın bu tür egzersizler koruyucu ve önleyicidir, gerçek anlamda bir sorunuz var ise,( idrar kaçırma, ağrılı birleşme, vajinismus, disparoni gibi) vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız, tek başına bu egzersiz tedavi edici değildir. Sorunun oluşmasını önler ve tedavi sonrası için katkıda bulunur. Bu denli basit bir çalışma ile çok daha zevkli ve daha az sorunsuz bir hayat sizi bekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz