Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Keçi Boynuzunun Faydaları Nelerdir?

keçiboynuzu

Anadolu’nun birçok yöresinde “harnup” olarak bilinen keçiboynuzu birçok rahatsızlığa iyi geliyor. İngilizce ve Almancada “Yakup Peygamber’in ekmeği” anlamına gelen bir terimle adlandırılan harnup, yaklaşık 5 bin yıldan beri biliniyor. Yakup Aleyhisselam, rivayete göre çölde ekmek yerine harnup yemiştir.

Sağlık alanında etkileri kanıtlanan keçiboynuzunun faydaları saymakla bitmeyen bir doğal şifa kaynağı ve halk arasında “Harnup” olarak bilinir. Keçiboynuzunun içerdiği protein ve minerallerle yüzyıllardan beri sağlık saçıyor.

Cinsel Problemlere İyi Geliyor

Keçiboynuzu afrodizyak özelliği taşır. Sertleşme sorunu ve iktidarsızlık probleminin giderilmesine yardımcı olur. Bu nedenle cinsel probleme sahip erkeklerin keçiboynuzu kürü yapmasını tavsiye ediyorum. Üç tane Keçiboynuzunu kırıp, havanda ezerek ve önceden hazırlanmış sıcak suyun içinde 8-10 dakika bekletip, ılık olarak içildiğinde faydası görülecektir.

İsterseniz kara toz biber ile macun kıvamına getirip kullanabilirsiniz. Üç tane Keçiboynuzunu havanda eziyoruz. Bir çay kaşığı taze kara toz biber ve 2 çorba kaşığı bal ile güzel bir karışım da elde edebilirsiniz. Afrodizyak etkisi yüksektir.

Nefes Darlığına İyi Gelir

Keçiboynuzunun en önemli özelliği nefes darlığına karşı oldukça etkili olması. Bu etken madde hemen hemen başka hiçbir bitkide bulunmuyor. Alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemlerinde de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Bin derde deva olarak bilinen keçiboynuzunun, ağrı kesici, antiseptik, bağışıklık güçlendirici özelliğinin yanı sıra kansızlıktan nefes darlığına, akciğer-karaciğer hastalıklarından bronşite, çocuk felcinden sigaranın zararlı etkilerine kadar birçok rahatsızlığa iyi geliyor. Harnup pekmezinin özellikle kalsiyum bakımından zengin olduğu biliniyor.

İçindeki E vitamini sayesinde öksürüğe, gribe, kemik erimesine ve kansızlığa iyi geliyor. Keçiboynuzu, balgam söktürüyor, göğsü yumuşatıyor ve bronşları açıyor. Yüksek ham selüloz etkisi ile bağırsak rahatsızlıklarına ve gastrite karşı da etkili.

Diğer Faydaları;

Astım ve alerjik bronşit hastalığına iyi geliyor.
Alerjik bronşit ve nefes darlığına karşı iyi geliyor.
Doğal öksürük şurubu yapımında kullanılır.
Anti allerjik ve antibakteriyel olan galik asit içermesiyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemine karşı etkili bir ilaç görevi görüyor.
Alerjik nefes darlığı problemi olanlar için keçiboynuzu pekmezi oldukça fayda sağlıyor.
Aynı zamanda keçiboynuzu sperm sayısını arttırarak çocuk sahibi olma ihtimalini arttırıyor.
Kalp ve damar hastalıklarına karşı etkilidir.

İçerdiği yüksek ham selüloz sayesinde bağırsak hastalıklarıyla savaşıyor, bağırsak kurdu, tenya gibi bağırsak parazitlerinin yok olmasını sağlıyor.
Çocuklarda ve yetişkinlerde ishale karşı kullanılabiliyor.
Balgam söktürücü özelliğiyle sigara içenler için son derece fayda sağlıyor.
Göğsü yumuşatıyor ve bronşları açıyor.
Grip hastalığına iyi gelir.
Çocuklarda zeka geliştirici özelliği vardır.
Yaşlılarda kemik erimesine karşı önemli katkıları var.

Fosfor ve kalsiyum açısından zengin olması bakımından kemik erimesine karşı etkili bir koruma sağlıyor.
Barındırdığı vitamin ve minerallerle diş ve diş eti hastalıklarıyla savaşıyor.
Mide ve bağırsak gazlarını dışarı atarak şişkinliği gideriyor.
Kanın zehirli maddelerini temizliyor ve kansızlığı gideriyor.
Hafızayı güçlendiriyor ve konsantrasyonu arttırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....