Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Kaynana Dili Nedir? Faydaları Nelerdir?

kaynana dili bitkisi

Hint inciri, Frenk İnciri, Dikenli İncir gibi isimlerle de bilinen kaynana dili, kaktüs familyasından bir bitki olup hemen her toprak tipi üzerinde yetiştirilebilmektedir. Yüzyıllardır insan sağlığını korumak adına tercih edilen kaynanadilinin, insan sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi bilinmektedir.

Peki Kaynana Dili Nedir?

Genel olarak Amerika kıtasından Dünya’ya ihraç edilmesinin yanı sıra, yetiştirilmesi kolay bir bitki olan kaynana dili, ülkemizde de son yıllarda oldukça rağbet görmekte. Pek çok ilaç firması tarafından medikal ilaçların yapımında da kullanılan kaynana dilinin faydaları ise şu şekilde sıralanıyor ;

Tip-II diyabet hastlarında, şeker düşürücü özelliğinin yanı sıra, vücuttaki insülin dengesinin sağlanmasına yardımcı oluyor

Tansiyon hastaları tarafından tansiyonu düşürmesi için kullanılmaktadır

Antioksidan özelliği ile, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir

Lifli yapısı sebebiyle, sindirim sistemini rahatlatmaktadır

Tarih boyunca askerler tarafından, açık yaralarını tedavi etmek için kullanılan kaynana dili, antioksidan yapısı ile ezilip açık yara bölgesine sürüldüğünde, bölgedeki enfeksiyon tehlikesini gidermektedir. İyi bir yara temizleyicisi olmasının yanı sıra, iltihap kurutucu özelliği de vardır.

İltihap kurutucu özelliği ile, akne ve sivilce üzerinde de etkilidir

Kozmetik firmaları tarafından da çokça tercih edilen kaynana dilinin, farklı türlerde losyonu, merhemi ve kremi bulunmaktadır

Lifli yapısı ile obeziteye karşı kilo vermeye yardımcıdır

Diğer Faydaları Nelerdir?

Meyveler olgunlaşınca çiçek gibi görünür. Bizim Akdeniz bölgesinde Mısır İnciri de denilen ve Hint İnciri, Frenk inciri, Dikenli İncir isimleriyle de anılan kendisi de, gövdesi de, meyvesi de dikenlerle kaplı olan bir bitkidir. Duvar kenarlarında, bahçe çitinin kenarlarında yetişen ve toprağa tutturmaktan başka hiçbir emek harcanmayan bir bitkidir.

Meyveler olgunlaştığında fotoğrafta gördüğünüz gibi çok güzel bir görüntü arz eder. Mısır incirinin yemesi de zordur. Toplaması dersen daha zordur. Bitki olarak kaktüs çeşitleri gibi susuzluğa dayanır.

En güzeli pazardan satın alırken “nasıl yeneceğini” satıcıdan iyice öğrenmekte fayda var. Olmazsa ellerinize batacak dikenler günlerce rahatsızlık verir. Kendine göre özel bir tadı da bulunan bu meyveyi yemedinizse mutlaka deneyin. İnternette bulduğum aşağıdaki bilgiler bu meyvenin faydalarını ne güzel anlatıyor.

“Dikenli incir veya diğer adları ile Hint inciri, Frenk inciri, Mısır inciri belki ilk defa duyuyorsunuz belki duydunuz ama yemediniz ,belki de daha önce tadına baktınız… Birçok doğal gıda gibi dikenli incirinde faydaları saymakla bitmez . Dikenli incirin faydaları özellikle sindirim sistemine, düzenli bir i sindirim sistemi için sizde deneyin…

Türkiye’nin hemen hemen her yöresinde görülen ancak, Akdeniz ve Ege’de daha sık rastlanan yabani bir bitki olan dikenli incir, adeta vitamin deposu. Hasat dönemi olması nedeniyle kent merkezlerinin yanı sıra sahil kesimlerinde de tablalarda tanesi 25 kuruştan satışa sunulan dikenli incir, birçok faydasıyla da her derde deva olarak görülüyor.

C vitamini yönünden oldukça zengin olan bu meyve, bağırsakları çalıştırma ve açlık hissini bastırma özelliği ile diyet yapanların gözdesi bir bitki. Genelde soğuk olarak tüketilen, bu nedenle satıcıların buz parçalarının üzerine serdiği, dikenlerinin yoğunluğu nedeniyle soyarak satışa sunulan dikenli incir, her yaş grubunca tercih edilebiliyor. Kıraç alanlarda, kurak ve kireçli topraklarda yetişen, anavatanının ise Güney Afrika olduğu bildirilen dikenli incir, halk arasında “Hint inciri” ve “Frenk inciri” olarak da biliniyor.

Dikenli incirin faydaları saymakla bitmiyor. Adana Çukurova Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Fazıl Yalçın’a göre, C vitamini yönünden zengin olan bu bitki, vücut direncini artırma, güç ve zindelik verme özelliğine sahip. Dikenli incirin, sindirim sistemini rahatlatan, bağırsak faaliyetlerini düzenleyen, kabızlık sorununu gideren son derece yararlı bir meyve olduğunu vurgulayan Dr. Yalçın, “Bu meyveyi tüketenlerin ayrıca polivitamin hapları almasına gerek yok.” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz