Perşembe, Ağustos 18, 2022

Kayısının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

kayısının faydaları

4 farklı tüketim ve 1 farklı kullanım (kayısı yağı) şekli ve onlarca farklı faydası bulunmaktadır. Sürekli olarak yaz vı kış aylarında taze kayısı, kuru kayısı, kayısı suyu ve kayısı reçeli şeklinde kayısının faydalarından yararlanmaktayız. Hangi hastalıklara iyi geldiğine değinmeden önce hangi vitamin ve minerallere sahip olduğundan bahsedelim.

Vitamin ve Mineraller

A vitamini, B1 B2 B3 vitaminleri ve C vitamini yönünden zengin bir besin maddesidir. Yoğun miktarda besin lifi bulunmaktadır. Demir, kalsiyum, fosfor ve magnezyumda kayısada bulunan mineraller içindedir. Ayrıca içinde bağışıklık sistemini güçlendiren beta karotenleri de bulundurmaktadır.

Kış Hastalıklarına Faydalıdır

Grip ve nezle gibi hastalıklarda bağışıklık sistemini güçlendirerek çok çabuk sürede iyileşmemize yardımcı olmaktadır. Ayrıca kış aylarında sıklıkla görülen ateşli hastalıkları giderici etkiye sahiptir.

Kemik Erimesine İyi Gelir

Zamanla yaş ilerledikçe kemiklerde dayanıksızlık ve erime kendini belli etmektedir. Bu durumların oluşmasını engellemek için mucizevi bir şifa kaynağıdır. Çünkü osteoporoz görülme riskini yüksek oranda düşürmektedir.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Kabızlık görülen dönemlerde veya ameliyat sonrası hastalara sürekli olarak kayısı suyu içirilir. Bunun sebebi lif açısından zengin olmasından dolayı sindirim sistemini rahatlatmasıdır özellikle hastalarda doğal müshil etkisi göstermektedir.

Kansızlığa İyi Gelir

İçinde bulundurduğu demir minerali sayesinde kansızlık sorunu yaşayan insanlarda kan üretimini arttırıcı etki göstermektedir.

Kayısı Yağının Faydaları

  • Astım ve nefes darlığı yaşayan hastalara iyi gelmektedir.
  • Parlak ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlamaktadır.
  • Egzema vb. çeşitli cilt hastalıklarında kayısı yağının iyileştirici etkilerinden yararlanılmaktadır.
  • Kulak ağrılarının giderici etkisi bulunmaktadır.
  • Kas ağrılarını gidermekte ve kasların gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Kayısının İyi Geldiği Rahatsızlıklar

Göz sağlığı için oldukça faydalıdır. İçinde bulunan mineraller sayesinde gözlerin daha net görmesini sağlamakta ve ileri ki yaşlarda ortaya çıkabilecek göz rahatsızlıklarını engellemektedir.

Doğal bir sakinleştirici özelliğe sahipti bu sebeple stresli işlerde çalışan kişilere iyi gelmektedir. Öğle yemeği sonrası kayısı tüketmek o gün boyunca sakin biri haline gelmenize yardımcı olacaktır.

Dişlerinizin daha sağlıklı olmasını istiyorsanız düzenli olarak kayısı tüketmelisiniz. Çünkü kayısı iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca kayısı da bulunan kalsiyum kemik ve tırnakların güçlenmesine de iyi gelmektedir.

Kayısı suyu içmek balgam geçirici özelliğe sahiptir. Öksürüğü kesmek için ve soğuk algınlığını gidermek içinde kayısı tüketilebilmektedir.

Kayısı karaciğere iyi gelir. Çünkü kayısı karaciğerde bulunan zehirli maddelerin ve toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede karaciğeri temizleyerek insanların siroz vb. tehlikeli hastalıklara yakalanma riskini oldukça düşürmektedir.

Kayısı kalori yönünden oldukça düşük bir meyve olduğundan dolayı zayıflamak isteyen kişilere düzenli kayısı tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Sporcu olan kişiler ise kayısının faydalarından tam anlamıyla yararlanabilmek için taze kayısı yerine kuru kayısı tüketmelidirler.

Son Olarak;   Önemli bir noktaya değinmemiz  gerekiyor ki birçok hastalık için mucizevi bir şifa kaynağı olan kayısı her besin maddesi gibi aşırı tüketildiğinde bazı yan etkilere sebep olabilir. Aşırı kayısı tüketimi ishal olmanıza sebep olabilir. Ayrıca şeker hastası olan kişilerin fazla kayısı tüketmemesi doktorların tavsiyeleri arasında bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz