Kayıp Aranıyor Özeti – Sait Faik Abasıyanık

62
kayıp aranıyor kitabı

1906 Adapazarı doğumlu Sait Faik Abasıyanık, en önemli hikayecilerimiz arasındadır. Yükseköğrenimine İstanbul’ da başlasa da İsviçre’ de Ekonomi dalında eğitim almak için yurdu terk etti. Ancak  yurtdışından eğitimini tamamlamadan dönerek bir süre Türkçe öğretmenliği yaptı. İlk hikayeleri lise yıllarında dönemin mecmualarında yayımlanmaya başlayan Sait Faik Abasıyanık, insanı tüm tabiatı ve ruhi özellikleri ile sade bir dil kullanarak başarıyla işlemiş, konularını gündelik hayattan almıştır.

Kayıp Aranıyor Kitabı Üzerine

1953 yılında ilk baskısını yapan Kayıp Aranıyor bir Sait Faik romanıdır. Roman kahramanlarının psikolojik tahlillerinin başarı ile yapıldığı roman, Sait Faik’ in  insan psikolojisini çok güçlü olarak işlediği eserleri arasındadır. Nevin adlı roman kahramanının çevresinde gelişen olaylar yoluyla bir insanın kişilik karmaşasını, mutluluğu arayışını samimi bir dille işlemektedir.

Kayıp Aranıyor Romanı Özeti

     Giriş Bölümü: Romanın giriş bölümünde bir İstanbul Vapuru tasvir edilerek, vapur yolcularından balıkçı Cemal ve emekli konsolos kızı Nevin’ in aralarındaki arkadaşlık anlatılır. Bu durum hikayesinde roman kahramanımız Nevin’ le tanışırız.

     Nevin, rahat bir çocukluk ve gençlik dönemi geçirmiştir. Ruh dünyası karışık, sürekli depresif bir ruh halinde, ancak hayata yönelik umutları olan bir insandır. Çevresinde kendisi hakkında dedikodular yapılsa da bunlara kulak asmamakta, iç dünyasının karışıklığını dışarıya dikbaşlılık olarak yansıtmaktadır. Okumuş yazmış, hatta Avrupa’ da eğitim gördüğü için, birkaç yabancı dile hakim bir konsolos kızıdır. Ailesi ile İstanbul’ da yaşarken Ankara’ ya gelin gitmiştir. Ancak eşi Özdemir’ de istediği ilgiyi bulamamak onu evlilik hayatından soğutmuş bu esnada Camal’ e yakınlaşmıştır. Mutsuz evliliğini bitirme kararı alarak babası ve annesi Fazıla Hanımla yaşamaya başlamıştır. Bu dönemde balıkçı Cemalle mutluluğu yakalamaya çalışsa da ilişkilerinde bir gelecek göremeyince ondan ayrılır.

     Gelişme ve Sonuç Bölümü: Romanın gelişme bölümü ruh dünyası karışık  bir bayan olan Nevin, boşanma işlemleri için Ankara’ ya gitmiştir. Oradan babasına bir mektup yazarak, ruh dünyasını anlatır. Bir daha İstanbul’ a dönmemek istediğini herhangi bir yere gideceğini belirterek 12 Nisan 1948’ de ortadan kaybolur. O günden sonra gazetelerde babasının verdiği ‘ Kayıp Aranıyor’ ilanı zaman zaman yayımlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz