Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Kasık otunun faydaları nelerdir?

kasık otunun faydaları

Kasık otunun faydaları

Mesane ve böbrek taş, kum ve zararsız urlara karşı kullanılır.Kasık yırtılmasına (fıtık) karşı kullanılır. Kasık şişmelerini indirir.Mesane kaslarını gevşetir, bu nedenle mesane kramplarını çözücü etkisi vardır.

Bademcik iltihabı ve bademcik şişmesini tedavi eder.Safra söktürücüdür.Sindirimi kolaylaştırarak midenin rahatlamasına yardımcı olur.Yaraları temizler ve iyileştirir.

İltihapları önleyici,idrar yollarını dezenfekte edici, idrar söktürücü,mesane kramplarını çözücü etkilere sahiptir. Ancak Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Halk arasında mesane ve böbrek taş, kum ve zararsız urlara karşı kullanılır.

Bir diğer kulanım alanı ise Türkiye’de ve Avrupa’da kasık yırtılmasına karşı kullanılır. Kası kotu mesane kaslarını gevşetir, bu nedenle mesane kramplarını çözücü olarak ve böbrekler ve mesanedeki taş ve kumların düşürülmesinde önemli rol oynar. Bu nedenle mesane ve böbreklerdeki taş ve kumları düşürmek için hazırlanan çay harmanlarına katılır.

Çay

Kasık otundan iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilerek 10-15 dakika demlenmesi beklenir. Kası kotu asla kaynatılmamalıdır, şayet kaynatılır (dekokt) ise birleşimindeki eter yağ türevlerini kaybeder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz