Cuma, Ekim 22, 2021

Karaciğeri Besleyen Gıdalar Nelerdir?

karaciğeri besleyen gıdalar

Rafine un, şeker,kızartma ve diğer işlenmiş ürünlerden kaçınmalısınız. Çünkü karaciğer bunları doğrudan yağa ve kolesterole dönüştürür. Yağ karın, bacak, sırt ve diğer bölgelerle kalçalarda birikebilir. Yüksek trigliserit oranları aynı zamanda kalp rahatsızlıklarına da yol açabilir.

Karaciğeri Besleyen Gıdalar

Su: Karaciğeri temizlemenin en iyi yollarından biri günde 6-8 bardak su içmektir. Bu ayrıca böbreklerin temizlenmesine ve kilo vermeye yardımcı olur.
Vücut her zaman nemli kalmalıdır, bunu sağlamak için en iyi yol ise bolca su içmektir. Su içmenin bir çok yararı vardır ve su karaciğeri temizlemek için en önemli yollardan biridir.

Sarımsak: Bir diş sarımsak çok fazla tıbbi özellik taşır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu bakteri ve virüslere karşı korur. Sarımsak ayrıca sülfür içerir, böylece karaciğerin işlevine yardımcı olan enzimlerin üretilmesinde birebirdir.

Karahindiba Kökü: Karaciğeri temizlemek için bilinen en faydalı bitkilerden biri karahindiba köküdür. Aslında, karahindiba kökü tarih boyunca karaciğer problemleri için kullanılmıştır. En iyisi çay olarak tüketmektir.

Zerdeçal: Zerdeçal iltihabı kurutucu bir baharattır. Hem kanseri önler hem de karaciğeri korur. Bu baharat karaciğeri temizlemenin yanı sıra metabolizmayı düzenler.

Yeşil Çay

Karaciğeri temizlemek için yeşil çayın harika bir bitki olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca alkolle gelen zararlardan, tümörlerden ve hepatitten korunmak için harikadır. İçeriğindeki kateşin doğal olarak kanser ile savaşır ve karaciğerde biriken yağların çözülmesine yardımcı olur.

Deve dikeni Tohumu

Bu çekirdekler, karaciğer dokusunun yenilenme şansını arttırıcı özelliğe sahiptir. Karaciğer dokusu doğal sebeplerden ya da hastalıklardan dolayı kaybolur. Deve dikeni tohumu ayrıca safra üretimini arttırır ki bu da karaciğerin en etkili şekilde çalışması için çok önemlidir.

Bu tohumlarla hazırlanmış güzel bir çay, kolesterol seviyelerinin kontrol edilmesine büyük ölçüde yardımcı olur ve vücudu serbest radikallerden arındırmak için gerekli antioksidanı bol miktarda sağlar. Ayrıca karaciğer ve safra kesesi iltihaplanmasını da önler.

Limon Suyu: Her gün karaciğerinizi temizlemek ve sindirimi arttırmak için ılık su ile limon suyu için. Bir bardak limonlu ılık su boş mideye alındığında karaciğerdeki toksinlerin elenmesine yardımcı olur. Metabolizmanızı geliştirir, sağlıklı sindirimi destekler ve kabızlığı önler.

Greyfurt

Eğer gece oldukça fazla alkol aldıysanız, kahvaltınız da greyfurtu meyve olarak veya sıkılmış halde bulundurmanız mükemmel olabilir. Greyfurt içeriğindeki yüksek miktarda “C vitamini” ve “antioksidanlar” sayesinde karaciğerin doğal yolla hızlı bir şekilde zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.Greyfurt ve “C” vitaminleri zararlı maddeleri yardımcı olsada,alkolün verdiği zararı temizlemeye yeterli olmayabilir.Alkol ve diğer uyuşturucular karaciğerin düşmanıdır.

Elma: Elmanın içinde yüksek miktarda bulunan “pektin” maddesi, sindirim aşamasında vücudu toksinlerden arındırılarak temizlenmeye ve karaciğerin işini kolaylaştırmaya yarar.

Pancar ve Havuç: Bu sebzelerin içeriğinde bulunan “flavonoidler” ve “beta karoten” karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler.

Ceviz

İçindeki yüksek miktardaki “arjinin”, “glutation” ve “n-3 yağ asitleri” karaciğerin temizlenmesine yardımcıdır. En iyi şekilde faydalanmak için yutmadan önce iyice çiğnemeye özen gösterin.Ceviz, kabuklu kuruyemişler içerisinde içerdiği yağ asitleri bakımından E vitamininden kat kat daha üstün bir yapıya sahip,Omega 3 deposu,beyin damarlarına da faydalıdır. Kalp ve tansiyon hastalarında kan basıncını ayarlar.

Kanın pıhtılaşma durumunda ceviz tüketildiği zaman, kan pıhtılaşmasını önler.Ceviz günde en fazla 3 veya 4 tane yenildiği zaman faydasını gösterir. Belli bir tüketim miktarını aştığın zaman vücutta ihtiyacı olan yağ oranını alıyor. Çok tüketildiği zaman ters etki gösterir. Çok tüketildiği zaman vücutta kilo alma gibi sorunlar meydana geliyor.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Eğer karaciğerinize ve vücudunuza genel bir detoks yapmak için yardımcı arıyorsanız, yeşil yapraklı sebzeleri yemek yapacağınız en iyi seçimlerden olur. Üzerinde bulunan yüksek miktardaki “klorofiller” kendi üzerindeki toksinleri de emebilir ve ağır metal, kimyasallar, pestisitleri nötralize ederek karaciğerin ciddi anlamda rahatlamasına ve dinlenmesine destek olur. Ispanak, roka, karahindiba en iyi seçeneklerdir.

Mesela taze bahçe nanesi ile hazırlanmış bir çay, karaciğer ve safra kesesinin düzgün bir şekilde çalışmasına çok büyük oranda katkıda bulunabilir. Ayrıca bu bitkinin, kasları gevşetme ve mide rahatsızlıklarından dolayı oluşan sancıları azaltma özelliğiyle bütün sindirim sistemine faydası vardır.
Brüksel lahanası bir çok beslenme programında tercih edilmemesine rağmen sağlığa yararlı bir çok özellik taşır. İçerdiği en önemli madde bir tür sülfür olan glukosinolattır ve bu madde vücuttan zararlı kimyasalların ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Tam Tahıllar: Tam tahıllardaki yüksek “B vitaminleri” karaciğer sağlığı ve fonksiyonları için oldukça yararlıdır. Beyaz un yerine mümkün olduğu kadar tam tahıllı besinleri tüketmeye özen gösterin.

Avokado

Avokado dünyada sağlık ve güzellik için kullanımıyla bilinir ve sağlıklı yağ alımı için en uygun sebze olduğu kabul edilir. Ayrıca karaciğeri de korur. Japonya’da yapılan bir çalışma avokadonun karaciğeri galaktozamin ve benzeri toksinlerden koruduğunu ortaya koymuştur. Bitkiler, hastalıkların tedavisinde, özellikle de hastalıkları önlemede çok önemli birer yardımcıdır. Bu yüzden her bir bitkiyi nasıl kullanacağınızı bilmeli, özellikle de belirtilen tedavileri uygularken çok dikkatli olmalısınız. Ters etki yapabileceğinden, doktorunuzun tavsiye ettiği miktardan fazla kullanmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Stres Azaltan Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Stresle baş etmekte güçlük çekiyor veya endişeli halinizden kurtulmanın doğal bir yolunu arıyorsanız uçucu yağlar ruhsal dengenizi sağlamanıza yardımcı olabilir. Farklı yağlar arasından etkisine göre...