Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Karacaoğlan Kimdir? Karacaoğlan’ın Hayatı

karacaoğlan
Karacaoğlan

Karacaoğlan’ın doğum ve ölüm tarihi kesin olarak bilinememektedir. Ancak onun 17.yy’da yaşadığı kesindir. Yine Karacaoğlan’ın asıl adı konusunda da farklı görüşler vardır. Mehmet, Hasan, Halil ve İsmail onun gerçek ismi olduğu düşünülen isimlerdir.

Ama onun hayatına göre daha çok kabul gören yanı Adana’nın Feke ilçesinin Göğçeli köyünden olmasıdır. Ancak ülkemizde Karacaoğlan’ı sahiplenen çok sayıda il, ilçe ve köy vardır. Anadolu insanı, tıpkı yunusu sahiplendiği gibi onu da sahiplenmiş ve Anadaolu’nun her köşesinde yaşatmıştır.

Karacaoğlan’ı en çok Karaman, Mersin Osmaniye, Aksaray, Gaziantep ve Kilis sahiplenmektedir. Ancak Karacaoğlan’ı aynı zamanda Türkmenistan Azerbaycan ve Balkanlar da sahiplenmektedir. Bu karışıklığın sebebine dair araştırmacılar birden fazla Karacaoğlan olduğunu düşünmektedirler.

Aynı mahlası kullanan aşıkların da zamanla birbirlerine karıştırıldıkları düşünülmektedir. Tarihimizdeki Karacaoğlanlara baktığımızda Yozgatlı, Azerbaycanlı ve Türkmenistanlı Karacaoğlanlar karşımıza çıkmaktadır. Yine çeşitli kaynaklarda farklı Karacaoğlanlar da vardır. Ancak bizim burada ele alacağımız Karacaoğlan, ülkemizin güneyinde yaşayan Karacaoğlan’dır.

“Karacaoğlan” Edebiyatımızdaki Yeri

Karacaoğlan yaşadığı dönemdeki Halk Aşıkları’nın aksine divan ve tekke şirinin tesirinde kalmamış ve bu şiirlerin özelliklerine özenmemiştir. Şiirlerini, o dönemde yaşayan Anadolu insanının konuşma diliyle yazmıştır. Şiirlerinde kullandığı yabancı kelimelerin sayısı son derece azdır.

Yöresel sözcükleri yoğun bir şekilde kullandığı gibi deyim ve benzetmelere de sık sık başvurmuştur. Bu özelliği de onun şiirlerine ayrı bir hava katar. Şiirlerinde doğal olarak hece ölçüsünü kullanmış ve hecenin 11’li ve 8’li kalıplarıyla şiirlerini yazmıştır.

Onun şiirlerinin bir başka özelliği ise şiirlerinin mani söylemeye yakın oluşudur. Koşmalar, semailer, varsağılar ve türküler onun şiirlerinde çok önemli bir yer tutar. Kendisi,  Pir Sultan Abdal, Âşık Garip, Köroğlu, Öksüz Dede, Kul Mehmet’ten etkilenmiş olduğu gibi  Âşık Ömer, Âşık Hasan, Âşık İsmail, Kâtibi, Kuloğlu, Gevheri gibi çağdaşı olan şairleri de etkilemiştir. Aynı zamanda kendisinden sonra gelen 18. ve 19. yüzyıl şairlerinde de onun etkileri görünür. Türk edebiyatında onun hayatına ve şiirlerine dair birçok akademisyen çeşitli çalışmalar yapmıştır.

“Karacaoğlan” Eserleri

Karacaoğlan edebiyatımıza birbirinden güzel bir sürü şiir bırakmıştır. Bu şiirlerin bazıları da bestelenmiştir. Onun şiirlerinden bazıları şunlardır:

Dinle Sana Bir Nasihat Edeyim, Döndür Boynun Benden Yana, Eğlen Hocam Eğlen, Bir Sualim Var, Elâ Gözlerini Sevdiğim Dilber, Elâ Gözlü Benli Dilber, Elâ Gözlüm Ben Bu İlden Gidersem.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oktay Rifat Kimdir?

Kimdir: Şair, YazarDoğum: 1914 Ölüm: 1988 Oktay Rifat Şair ve yazar Samih Rifat’ın oğlu olarak Trabzon’da doğan Oktay Rifat In asıl soyadı Horozcu Dur. Ankara...

Kemal Tahir Kimdir?

Cahit Külebi Kimdir?