Cumartesi, Aralık 4, 2021

Kaparinin faydaları nelerdir?

kapari otu

Kapari, gebere, keper, gebre, kedi tırnağı, menginik, karga kavunu ve hint hıyarı şeklinde de bilinen kapari bitkisi, doğada kendi kendine yetişebilen bir bitkidir ve güneşli havaları da sevdiğinden ülkemizde Akdeniz iklimine sahip yerlerde yetişir fakat dünya ülkelerine göre çok yaygın değildir. Meyvelerinden ve tomurcuklarından turşu yapılan kapari bitkisinin, 150-200 yıl yaşadığı söylenmektedir. Çiçeklerin tohumları açmadan toplanır. Zehirli olduğundan bir çok kimse toplamaz.

Kapariyi Nasıl Tüketilir?

Öncelikle, kapariyi tüketmeden önce gölge de bekletmeniz ve güvendiğiniz yerlerden almanız önerilir. Kurutulmuş halini almanız tavsiye edilir, yaş hali zehirlidir. Kapariyi, turşu, reçel ve salamura yapımında kullanarak tüketebilirsiniz. Salata, pizza, hamur işi ve benzeri zeytin kullandığınız yiyecekler de zeytin yerine tüketebilirsiniz.

Her türlü et yemeğinin yanında pişirilerek tüketilebilir. Peynir ile pişirilip birlikte tüketilebilir. Çayı yapılarak içilebilir ve şekersiz tüketimi önerilir.

Faydaları

Kalsiyum, demir, bakır ve sodyum açısından zengin olduğundan kemikleri geliştirdiği ve güçlendirdiği söylenmektedir. Ciltte nemlendirici, koruyucu, temizleyici görevi gördüğü ve sivilce, akne, iltihap gibi problemleri engellediği bilinmektedir. A vitamini içerdiği bilindiğinden, vücutta antioksidan görevi gördüğü, trombosit sayısını arttırdığı kanseri önlediği söylenir. Karaciğer yağlanmasını azaltıcı etkisi söz konusudur. Lif oranı yüksek bir bitki türüdür.

MS hastalığının ve kan yapıcı özelliğinden dolayı, lösemi, anemi gibi kan hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Yapısındaki B12 vitamini ile vücuda enerji verdiği ve hafızayı güçlendiği söylenir. Kadınlarda adeti düzenlediği ve sancıları azalttığı bilinir. Böbrek taşı ve böbrek kumu rahatsızlıkları yaşayanlarda tedavi sürecinde kapari çayının tüketimi tavsiye edilir.

Balgam söktürücü, kabızlık giderici ve cinsel gücü arttırıcı özellikleri de bilinmektedir. Hemoroit hastalığının tedavi sürecinde de önerilir. Kalça rahatsızlıkları ve diş ağrılarında önerilir.

Kapari Hakkında Bilgiler

Fosfor, demir, protein, selüloz ve lipid içeriği bakımından zengindir. Ayrıca Akdeniz, Doğu Karadeniz ve Güneydoğu illerinde de doğal olarak yetişmektedir. Antioksidan etkisi ile vücutta ödem oluşumunu önler. Yüksek lif oranı sayesinde sindirim sistemini düzenler ve kilo vermek isteyenler için yardımcıdır. Tokluk hissi sağlar ve vücuda enerji verir, yorgunluk hissini azaltır.

Kilo vermeye katkı sağlar. İçeriğindeki kalsiyum ve magnezyum sayesinde diş ve kemik gelişimine destek olur. Karaciğerin yağlanmasını önler. Şeker için kullananlar da vardır. Cilt sağlığını destekler. Lösemi, anemi gibi hastalıklarda alternatif tedavi amaçlı kullanılabilir. Böbrek taşı tedavisinde, mide bağırsak sorunlarında kapari bitkisinden yararlanılabilir.

MS hastalığına oldukça iyi gelir. Cinsel gücü artırıcı etkisi vardır. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır, yaş hali zehirlidir o yüzden hayvanlar yemezler, bilinçli şekilde kullanımda fayda verebilir dikkatli kullanmak gerekir

Kapari turşu olarak tüketilebileceği gibi balık, beyaz ve kırmızı et gibi yemekler ile beraber pişirilerek veya domates soslarının içerisine eklenerek de tüketilebilir. Ayrıca kaparinin en çok kullanım şekillerinden biri de kapari reçelidir.

Çay olarak tüketilmek istenirse 6 bardak sıcak su içine 1 çay kaşığı kapari çayı ekleyerek 5 dakika demledikten sonra aç karnına günde 3 kez tüketilebilir.

Kapari doğru tüketilmezse zehirli bir bitkiye dönüşeceğinden tüketim şekli çok önemlidir. Kapari taze olarak tüketilmez; çünkü kaparinin zehrini atabilmesi için mutlaka gölgede kurutulması gerekmektedir. Bu nedenle kapari satın alınmadan önce mutlaka güvenilirliği araştırılmalı ve iyi işlenmiş kapari alınmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sağlıklı yaşamın yollarından biridir üzüm çekirdeği. Yaklaşık 10 yılı aşkın süredir yapılan araştırmalar, üzümün kendisi gibi çekirdeğinin hatta yağının dahi mucizevî bir iksir olduğunu...