Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Kantaron Antidepresan Olarak Çalışır

Hypericum perforatum olarak da bilinir ve Hypericum cinsinin çiçekli bir bitkisidir. 2000 yılı aşkın süredir antidepresan ve antienflamatuvar özellikleri için tıbbi bitki olarak kullanılmıştır. İlk yüzyıldaki Yunan hekimler, tıbbi değeri için kullanımını tavsiye etmişler ve eskiler, bitkinin mistik ve koruyucu niteliklere sahip olduğuna inanmışlardır. Eski Yunanlılarda, çeşitli sinir veya duygudurum bozuklukları gibi hastalıklara yönelik tedavilerde kullanılıyordu. Bilim adamları Avrupa’ya, Asya ve Afrika’nın bazı bölgelerine özgü olduğuna inanıyor.

Kantaron en yaygın olarak anksiyete, yorgunluk, iştahsızlık ve uyku problemi gibi depresyon semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Aynı zamanda kalp çarpıntısı, duygudurum bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), obsesif kompulsif bozukluk (OKB), mevsimsel duygudurum bozukluğu (SAD) ve menopoz semptomlarının belirtilerini azaltma konusunda da çok etkilidir.

Uzun zamandır bir yabani ot olarak kabul edilmesine rağmen, artık bir ürün olarak yetiştiriliyor ve bugün Avustralya dünya arzının % 20’sini karşılıyor. Özellikle Avrupa’daki ilaç firmaları, milyonlarca insan tarafından alınan bu otun standart formülasyonlarını hazırlamaktadır. Günümüzde, dünya çapında yıllık ürün satışları birkaç milyar doları aşmaktadır.

Kantaron düzinelerce biyolojik olarak aktif madde üretir, ancak hiperisin ve hiperforin en büyük tıbbi aktiviteye sahiptir. Rutin, kuersetin ve kaempferol gibi diğer bileşikler de tıbbi aktiviteye sahip gibi görünmektedir.

Antidepresan Olarak Çalışır

Pek çok çalışma, hafif ve orta derecede depresyon ve anksiyete ile savaşmaya yardımcı olabileceğini ve diğer reçeteli antidepresanlardan daha az yan etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, bir dizi ilaçla etkileşime girer, bu nedenle özellikle zaten depresyon için ilaç kullanıyorsanız, bir doktorun rehberliğinde alınmalıdır.

Pek çok çalışmada, kantaron kullanımının, doktorların sıklıkla Prozac, Celexa ve Zoloft gibi depresyonu tedavi etmek için reçete ettiği popüler antidepresan türü olan seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) gibi çalıştığı görülmektedir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, araştırmacılar nasıl çalıştığından tam olarak emin değiller. Bazıları, bitkinin seçici serotonin geri alım inhibitörlerine (SSRI) benzediğini, çünkü beyinde daha fazla serotonin, dopamin ve norepinefrin oluşturduğunu ileri sürmüşlerdir. Bu nörotransmitterler ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur ve depresyon belirtilerini tedavi etmekten sorumlu olabilir.

Sıçan çalışmalarında incelenen bir hayvan depresyon modelinde, hareketsizlikte önemli bir azalma sağlamıştır. Deneysel depresyon modellerinde, sıçanları kaçınılmaz stresin sonuçlarından korumuştur.

Ayrıca kış aylarında güneş ışığından dolayı meydana gelen, mevsimsel duygudurum bozukluğu (SAD) olan insanlarda ruh halini iyileştirir. SAD genellikle ışık tedavisi ile tedavi edilir ve kantaronun fototerapi ile birlikte kullanılmasının bu sorunu yenmenin bir yolu olarak daha iyi çalıştığına dair bazı kanıtlar vardır.

Adet Öncesi Sendromunu (PMS) Hafifletir

Ruh hali üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle; depresyon, kronik yorgunluk ve hormonal dengesizlik gibi PMS semptomlarını hafifletmek ve doğal olarak tedavi etmek için kullanılmıştır.

Birleşik Krallık’taki Psikolojik Bilimler Enstitüsü’nde yapılan bir araştırmada 18–45 yaş arası 36 kadın incelenmiştir. Düzenli adet döngüsü yaşıyorlardı ve hafif PMS tanısı konmuştu. Kadınlar rastgele bir şekilde ya günde 900 miligram kantaron tableti ya da iki adet plasebo tableti almaya başladılar. Daha sonra gruplarda dozlar ve dögü değiştirildi.

Semptomlar, çalışma boyunca günlük olarak derecelendirildi ve kadınlar depresyon, saldırganlık, hormon dengesi ve hormonal değişimine bağlı duyguları hakkında araştırmacılara bilgi verdi. Denemeler, kantaronun adet öncesi sendromunun fiziksel ve davranışsal semptomlarını iyileştirmede bir plaseboya üstün geldiğini gösterdi, ancak duygudurum ve ağrı ile ilişkili PMS semptomlarının tedavisinde plaseboya kıyasla anlamlı bir etki olmadı. Araştırmacılar, PMS ile ilişkili en yaygın fiziksel ve davranışsal semptomlar için plasebo tedavisinden daha etkili olduğunu bildirmiştir.

Menopoz Sırasında Ruh Halini İyileştirir

Menopozun psikolojik semptomlarını hafifleten bitkisel bir ilaç olarak test edilmiştir. Berlin’de yapılan bir çalışmada, kantaron ile 12 haftalık tedavi araştırıldı. Yaşları 43 ile 65 arasında değişen 111 kadın günde üç kez 900 miligram tablet aldı. Tüm katılımcılar, menopoz öncesi ve sonrası belirtilerini yaşadılar.

Tedavi sonucu, menopoz değerlendirme ölçeği, cinselliği değerlendirmek için kendi kendine tasarlanmış bir anket ve Klinik Küresel Gösterim ölçeği ile değerlendirildi. Sonuçları test etmek için tipik psikolojik, psikosomatik ve vazomotor semptomların sıklığı ve şiddeti 5, 8 ve 12 haftalık tedaviden sonra kaydedildi. Psikolojik ve psikosomatik semptomlarda önemli düzelme gözlendi ve kadınların % 76’sında menopoz şikayetleri azaldı veya tamamen ortadan kalktı. Bu araştırma sonucu, doğal menopoz yardımı sağladığını göstermektedir.

Enflamasyon ve Deri Tahrişleri ile Savaşır

Antibakteriyel özellikleri vardır ve aynı zamanda çoğu hastalığın kökenindeki inflamasyonla mücadeleye yardımcı olabilir. Topikal olarak uygulandığında, hafif yaralar ve cilt tahrişleri ile ilişkili semptomları hafifletir, egzama için doğal bir tedavi olarak çalışır, yanıkların giderilmesi için bir çare ve hemoroidi doğal olarak tedavi etme yoludur.

Kantaron siklooksijenaz-2, interlökin-6 ve indüklenebilir nitrik-oksit sintaz gibi proenflamatuvar genler üzerindeki inhibitör etkilerinden dolayı antienflamatuvar özellikler gösterir. Bu genler kronik enflamatuvar hastalıklarda kritik bir rol oynar. Bitkinin özleri, binlerce yıl boyunca kesik ve sıyrıkların tedavisi için kullanılmıştır. Enflamasyonu azaltmada yararlıdır ve antibakteriyel bir ajan olarak hizmet etme kabiliyeti vardır.

Freiburg Üniversitesi Kliniğinde Dermatoloji Anabilim Dalı’nda 2003 yılında yapılan bir çalışmada, egzaması olan 18 hasta, dört hafta boyunca günde iki kez tedavi edildi. Denemeden sonra tedavi bölgelerindeki cilt lezyonlarının şiddeti azaldı ve cilt toleransı ve kozmetik kabul edilebilirliği arttı.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtilerini İyileştirir

Obsesif kompulsif bozukluk, insanların belirli rutinleri tekrar tekrar uyguladıkları ve düşüncelerini veya faaliyetlerini kontrol edemedikleri bir ruhsal bozukluktur. Bu zayıflatıcı bir durum olabilir, bu nedenle kantaronun olumlu etkilerini gösteren veriler gerçekten ümit vericidir.

Dean Foundation for Health Research and Education’da yapılan bir araştırma, obsesif kompulsif bozukluk tanısı alan 12 hastayı analiz etti. Katılımcılar 12 hafta boyunca, günde iki kez 450 miligram ve % 0.3 oranında sabit kantaron dozuyla tedavi edildi ve bir hafta içinde önemli değişiklikler meydana geldi ve deneme boyunca bu değişiklikler artmaya devam etti.

Son noktada, 12 hastanın beşi klinisyen tarafından “çok daha iyi” olarak değerlendirildi, altısı “minimal düzeyde iyileşti” ve birinde “hiçbir değişiklik” olmadığı bildirildi. En sık görülen yan etkiler ishal ve huzursuz uykuydu. İyileşme bir hafta içinde başladığı ve zamanla arttığı için araştırmacılar, obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde yararlı bir araç olabileceğine ve gelecekte daha fazla plasebo kontrollü çalışmanın yapılmasının gerektiğine inanmaktadır.

Kanseri Önleyici Özellikleri Bulunmaktadır

Araştırmacılar, tümör hücrelerinin büyümesini durdurduğunu ve deri kanseri hücrelerini tedavi edebildiğini bulmuşlardır.  İspanya’da yapılan bir 2003 çalışmasından elde edilen veriler, içerisinde bulunan hiperforinin, anjiyogenezdeki (hücrelerin oluşumu ve büyümesi) önemli olaylara müdahale eden bir bileşik olduğunu göstermektedir. Bu bilgiler, bileşiğin kanser ve metastaz inhibisyonundaki potansiyel rolü hakkındaki güncel ve artan kanıtları teyit etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz