Salı, Ağustos 16, 2022

Kanser Tedavisinde Çörek otunun Faydaları

çörek otunun faydaları

Kanser günümüzde birçok insanın yakalandığı yaygın ölüm sebeplerinden birisidir. Hücrelerde oluşan bölünme olayının kontrolsüzlüğü sonucu sürekli hücre çoğalması kanserin en belirgin özelliğidir. Kanserli hücreler devamlı bir bölünme yaşar ve vücut bu bölünmeyi kontrol altına alamaz. Çoğalan hücreler vücudun diğer sağlam yerlerine de yayılarak buralarda da çoğalmaya devam eder. Hücrelerin çoğalmasını kontrol eden yapıya ‘bağışıklık sistemi’ adı verilir. Kanser hastalarında bu sistem çökmeye başlar.

Çörekotu ise ince yaprakları bulunan otsu bir bitkidir. İçerisinde insan sağlığına faydalı olan on beş farklı madde vardır. Bu maddelerden biri olan ‘timokinon’ maddesi üzerinde yapılan çalışmalarda anti-kanser etkileri olduğu görülmüştür. Laboratuvar ortamında kanserli hücreler üzerinde denenen timokinon maddesinin kanserli hücrelerin kontrolsüz çoğalmasını engellediği görülmüştür. Hücre bölünmesinde görevlendirilen sinyal moleküllerini hedef alan timokinon maddesi kontrolsüz hücrelerin çoğalmasını frenlemektedir.

Timokinon maddesinin bir diğer özelliği ise kanser hücrelerin ölümünü tetiklemesidir. Kanser hücrelerinin ölmesi yayılmasını da önleyeceği için kanserli hastaların bağışıklık sistemini güçlendiren etkenlerden biri olmaktadır.

Kanser hücrelerinin sağlam insan vücudunda bozduğu yapılardan birisi de enflamatuar mekanizmasıdır. Bu mekanizma aktifleştiğinde hücre bölünmesi ve iltihaplanmayı da harekete geçirir. Timokinonun enflamatuar mekanizmaların çalışmalarına mani olduğu bilinmektedir.

Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda kanser hastaları için kullanılacak kemoterapi ilaçlarından birinin de çörek otu olduğu görülmüştür. Timokinon maddesi ve kemoterapi ilaçları birlikte kullanıldığında pankreas kanserine karşı daha güçlü bir etki oluşturduğu saptanmıştır.

Çöre kotu bilim dünyası tarafından henüz ilaç olarak kullanılmamakla birlikte hastalara tavsiye edilen şifalı bitkilerden birisidir. Günümüzde kemoterapi ilaçlarının çoğu kimyasal maddeler içerirken çöre kotu doğal bir ilaçtır. Kanser hastalarının kullandığı ilaçların yan etkilerini de en aza indiren çörek otu, kanser olmayan insanlar tarafından da kanserden koruyucu bir şifa olarak kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz