Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Kalpaklılar Romanı Özeti – Samim Kocagöz

kalpaklılar kitap özeti

13 Şubat 1916 Söke doğumlu Samim Kocagöz, ilk hikayelerini 1939 yılında yazmaya başladı. 1942’ de İstanbul Üniversitesi Edebiyat eğitiminin ardından bir süre yurtdışında bulundu. Roman ve hikaye dalında eserler veren edebiyatçımız, konularını daha çok Ege bölgesi insanı ve sorunlarından aldı. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli ödüller kazanan Kocagöz, edebiyatımızı çok sayıda eser kazandırmış ve 5 Eylül 1993 yılında İzmir’ de yaşamını yitirmiştir.

Samim Kocagöz’ ün en tanınmış romanları arasında yer alan Kalpaklılar 1964 yılında yayımlanmıştır. Eser, tarihi bir romandır ve Kurtuluş Savaşı dönemini kapsamaktadır. Roman, Kurtuluş Savaşı yıllarında Kuvay-ı Milliye hareketi ile İstanbul Hükümeti’ nin bu halk hareketine olan düşmanlığını başarı ile işlemektedir.

Kalpaklılar Romanı Özeti

Giriş Bölümü: Roman, İzmir’ in işgali ve bu işgale karşı gösterilen halk direnişinin anlatımı ile başlar. Bu süreçte Kuvay-ı Milliye Hareketi’ nin sembolü Hasan Tahsin’ in öyküsü ana malzemedir. Hasan Tahsin’ in direnişi bağlamında romanın ana kahramanı olan Yusuf ile tanışırız.

Yusuf, romanda milli mücadeleci gençleri temsil etmektedir. Hasan Tahsin’ in ölümü karşısında içindeki milli mücadele duyguları kabarmış, İzmir’ in işgali sırasında çok sayıda aydının öldürülmesine tanıklık etmiş, kız kardeşi Yunan askerlerinin saldırısına dayanamayarak kendisini asmıştır. Tüm bu olaylar Yusuf’ u derinden etkiler  ve kendini milli mücadeleye vermiş bir delikanlıdır.

Gelişme Bölümü: Romanın ilerleyen satırlarında Kurtuluş Sav aşı mücadelesi’ ne arka planından bakılır. Hükümet ve Mustafa Kemal cephesinde olup bitenler, milli mücedelenin ilk kıvılcımları, milli mücadeleye karşı Damat Ferit Paşa düşmanlığı konu edinilir. Bu sırada gelişmeler iki ana koldan yürümektedir. Bir yanda İstanbul Hükümeti’ nin kötü emellerinden milli mücadelecileri nişanlışı Müjgan kanalı ile haberdar eden Talip vardır. Diğer yanda  romanın asıl  kahramanı Yusuf’ un Milli Mücadele saflarındaki durumu ele alınır.

Romanın gelişme bölümü milli mücadele hareketinin karşılaştığı güçlükler paralelinde sürmektedir. Bu noktada Yusuf ve arkadaşlarının mücadelesi ağırlıklı olarak ele alınır.

Yusuf’ un yakalanarak tutuklanması ike olaylar tırmanır ve roman sona yaklaşır.

Sonuç Bölümü:  Yusuf’ un tutuklandığı dönemde İstanbul Hükümeti çıkarttığı bir kanunla Kuvay-ı Milliyecileri idama mahkum etmektedir. Yusuf ve beraberindekiler, idam edilecekleri sırada kendisi de bir Kuvay-ı Milliyeci olan idam görevlisi sayesinde kurtulurlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazel

Gazel Nedir?

Özellikle aşk, güzellik ve içki konusunda yazılmış belli biçimdeki şiirlere gazel denir. Gazel, beyitlerle yazılır. Birinci beyit musarra’dır, yani dizeleri birbiriyle uyaklıdır (aa). Öteki...
hat sanatı nedir

Hat Sanatı Nedir?