Kaliteli Bir Uyku İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

132
iyi uyku

İyi Bir Uyku İçin Neler Yapılmalıdır?

İyi bir uyku, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak kadar önem taşıyor. Düzensiz ve sürekli bölünen bir uyku beyin motor fonksiyonlarını etkiler, hormon dengesini bozar ve egzersiz performansını düşürür. Öte yandan iyi bir uyku, iştah kontrolünüzü ve egzersiz performansınızı artırır, daha sağlıklı olmanızı sağlar.

İyi Bir Uyku İçin Akşamları kafein tüketmeyin

Kafein en fazla kahvede bulunur ve aslında birçok da faydası vardır. Kafein, konsantrasyonu artırır, dikkati toparlar, sporcularda performansı artırıcı özelliği vardır ve değerli bir antioksidan olması ile bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ancak akşam tüketildiğinde sinir sisteminizi uyararak vücudunuzun gevşemesini engelleyebilir ve uykunuzun gelmesini doğal olarak etkileyebilir.

Kafein, kan dolaşımınızda 6-8 saat arası kalabildiğinden dolayı öğleden sonra tüketimi özellikle uyku problemi yaşayanlar için önerilmez. Uyku problemi yaşayan kişiler kafeinsiz kahve tercih ediyorlar; ancak kahveden kafeini çıkartma işlemi nedeniyle yapılan işlemler onu sağlıksız bir seçenek haline getirir. Bunun yerine günün erken saatlerinde normal kahve içmeniz önerilir.

Fazla alkol tüketmeyin

Gece geç saatlerde içilen birkaç kadeh alkolün uyku sorunlarına yol açtığı görülüyor. Çalışmalara göre alkol tüketimi uyku apnesi, horlama ve uyku bozukluğu durumlarını olumsuz etkiliyor. Bunun yanı sıra gece üretilen uykudan sorumlu melatonin hormonunu etkileyerek uykuyu doğrudan düzensizleştirebiliyor.

Geç saatlerde yemek yemeyin

Geç saatte yenen yemekler uykusuzluğu beraberinde getirir. Vücudun doğal olarak ürettiği büyüme hormonu (HGH) ve melatonin hormonunu etkileyerek uyku saatinizde huzursuz hissetmenize sebep olabiliyor. Yediğimiz besinlerin ortalama sindiriminin 4 saat olduğunu göz önünde bulundurursak, ana yemeklerimizi yatmadan 4 saat, ara öğünlerimizi de 2 saat önce bitirmek doğru ve kaliteli uyku için ideal olacaktır.

Yatmadan önce çok sıvı içmeyin

Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, uyumadan önce çok su içmek, gece geç saatlerde yataktan kalkmanıza ve uykunuzun sürekli bölünmesine neden olacaktır. Belirli bir saatten sonra fazla su ya da herhangi bir içecek tüketilmemesi böyle bir probleminiz varsa sizi olumlu etkileyecektir. Ayrıca bitki çayları diüretik özelliklerinden dolayı idrara çıkmayı artırır. Yemekten sonra bitki çayı içiyorsanız bu alışkanlığınızı günün daha erken saatlerine kaydırabilirsiniz.

Papatya çayı tüketebilirsiniz

Papatya çayı bitki çayları içerisinde en çok faydaya sahip olanlardan biridir. İçerisinde bulundurduğu değerli flavonoidler sayesinde antioksidan alımınıza katkı sağlar. Papatya çayının bilinen özellikleri arasında, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, depresyonu ve anksiyeteyi azaltması ve uyku kalitenizi geliştirmesi sayılabilir. Özellikle içeriğindeki apigenin maddesi, beyninizin uyku kalitesini düzenlediği birtakım reseptörlere bağlanarak işlevini gösterir. Buna göre; yatmadan önce 1 bardak papatya çayı içmek denemeye değerdir.

Muscle & Fitness HERS

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz