kahve içince vücuttaki değişiklikler

O kadar çok kahve içiyorken vücudunuzda bu süreçte neler olduğunu hiç merak ettiniz mi? Üzülmeyin, biz sizi de düşünerek merak ettik ve çok enteresan sonuçlar öğrendik. Bilinçli bir kahve tüketicisi olmak bunu gerektirir diyerek kahve içtikten sonra vücutta meydana gelenleri derledik Yalnız, okumadan önce birer kahve yapmanızı öneririz. Afiyetle…

Mide

Kafeinin sindirim sistemine yardımcı olan bir gücü bulunuyor. Özellikle akşam yemeği sonrası sindirim sorunu yaşayanlardansanız, kahvelerinizi akşama saklayın deriz.

Bağırsaklar

Kahve, içtikten sonra hızlı bir şekilde bağırsakları uyararak çalışmasına yardımcı oluyor. Hem de bunun süresi tam 4 dakika! Yani anlayacağınız kahve ve bağırsaklar çok iyi arkadaşlar.

Beyin

Biz insanlar uyuduğumuz zaman adenozin konsantrasyonumuz azalıyor. Uyandıktan sonra gün içinde adenozinin birikmesiyle yorgunluk ve uyku bünyelerde baş gösteriyor. Özellikle sabah içtiğimiz kahve, kafeinin beyin hücreleri için adenozini andırmasıyla bu sürece müdahale ediyor. Şekil olarak da benzer oldukları için, kafein beyindeki adenozin reseptörüne bağlanabiliyor.

Kafeinin, adenozinin yerine kilitlendiğinde ise adenozinin tutunmasına imkan kalmıyor ve bu da onun birikip bünyede uykuya yol açmasına engel oluyor. Kafein aldıktan 15-20 dakika sonra ise yorgunluk ve uyku bünyeyi terk ediyor. Bizler de sırf bu sebeple kahveye bir kez daha teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Kalp

“Acaba kahve kalbe zarar veriyor mu?” diye düşünürken yapılan araştırmalar kahvenin kalp hastalığına hiçbir etkisi olmadığı yönünde. Ufak bir istatistik ise kalp hastalığı riskini azalttığı yönünde. Bilim bizi yanıltıyor olamaz değil mi? Varsa bir kahvenizi alırız.

Bikahvebikeyif dergisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz