Cumartesi, Aralık 4, 2021

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Genellikle erkeklerin kabusu olan fakat stresten, sıkıntıdan ve daha birçok sebepten kadınların da başına bela olan saç dökülmesini önlemek için son zamanlarda pek çok alternatif doğal yöntem ortaya çıkmıştır. Saç dökülmesi ileri dereceye geldiğinde kadınlarda dahi kellik oluşturabildiği unutulmamalıdır. Bu yazımda kimyasal olmayan doğal yöntemler ile saç dökülme sorununu en aza nasıl indirgeyebileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Neler İyi Gelir?

Kan Dolaşımını Hızlandırmak

Saç köklerini canlandırmak ve kan dolaşımını hızlandırmak saç dökülmesini önleyen yöntemlerden biridir. Bunu sağlamak için zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı kullanılarak saç derisine masaj yapılır. Kan dolaşımını hızlandıracak bir başka yöntem ise saçların durulanmasının ardından saç derisine ılık su ile masaj yapmaktır. Yapılacak bu masaj saç dökülmesini önlediği gibi aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasını da sağlamaktadır.

Sardunya Yaprakları

Aktarlardan kolaylıkla bulunabilecek olan ve kendine has güzel bir kokusu olan sardunya yaprakları da saç dökülmesini önlemek için oldukça faydalı bir bitkidir. Özellikle güçsüz ve çabuk kırılan saçlar için büyük fayda sağlayan sardunya yapraklarını yaklaşık yarım saat kaynattıktan sonra beyazlaşana kadar beklemek gerekir. Bir kap içine süzülen beyaz su, saçın şampuanlanmasının ardından durulama suyuna karıştırılarak kullanılmalıdır. En az hafta bir kez uygulanması gereken bu uygulama kısa sürede saçların sağlığını geri getirmekte büyük rol oynar.

Kına

Özellikle kadınların çok sık kullandığı ve Hindistan’dan gelen bir bitki olan kınanın da saçlara etkisi oldukça fazladır. Saçların parlak ve güçlü görünmesini sağlayan kına, aynı zamanda saçlardaki kırılmaları da engeller. Saçları renklendiren bir yapısı olduğundan dolayı saçlara doğrudan uygulanmayacak olan kınayı, kına özlü şampuanlar veya saç bakım ürünleri içerisinde kullanarak saçlarınızdaki kırılmanın önüne geçebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Sütü

Saçları iyileştirici etkisi olan ve aynı zamanda güçlendiren, besleyen ve gençleştiren hindistan cevizi sütü, saç bakım ürünlerinin içerisinde de olabilmektedir. Ancak kimyasal ürünlerin yerine, aktarlarda satılan veya taze olarak bulabileceğiniz hindistan cevizi sütünü saç derisine masaj yaparak uygulamak ve tüm gece boyunca saç derisinde bekletmek de hem saçlara parlaklık kazandıracak hem de gücünü arttırarak dökülmeyi önleyecektir.

Biberiye

Saç dökülmesi tedavisinde uzun yıllardır kullanılan biberiye dalları dışında, biberiye yaprakları kısık ateşte 20 dakika kaynatılmasının ardından suyu süzülerek ve her yıkamadan sonra saçları bu suyla durulayarak kullanıldığında saçların dökülmesini önlemeye de fayda sağlamaktadır. Bu hazırlanılan biberiye suyu buzdolabında 3 gün süreyle bekletilebilir ve saçlar için oldukça faydalı etkisi vardır.

Yabani Kadife Çiçeği (Horozibiği Çiçeği)

Aktarlardan bulunabilecek olan horozibiği çiçeği rondodan geçirilerek elde edilen öz su, ince saç tellerinin güçlenmesini sağlamaktadır. Her gün taze olarak hazırlanarak saç derisine uygulanacak olan bu öz su, saçları yıkamadan yaklaşık 1 saat önce masaj yapılarak tatbik edilmelidir. Düzenli kullanımda faydasını çok daha net bir şekilde gözler önüne seren horozibiği çiçeği, saçları yumuşatıcı ve gençleştirici bir etkiye de sahiptir.

Yukarıda ki doğal ve bitkisel yöntemleri deneyerek saç teli kayıplarınızı gün geçtikçe azaltarak saç dökülmesini önleyebilirsiniz. Mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni doğmuş bebek bakımı özellikle yeni anne olmuş kadınların aklına en çok takılan sorunlardan biridir. Yeni doğmuş bebeğin ilk haftalarda emzirme düzensizdir ve her istediğinde emzirmeniz gerekir. Her...