Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Isırgan Otunun Faydaları? Neye İyi Gelir?

ısırgan otu

Yapısında bulundurduğu kimyasal maddeler sebebiyle yapraklarında bulunan ince tüylere dokunduğumuz zaman ağrı ve kaşıntı yapan ısırgan otu ilaç sektöründe sıklıkla kullanılan oldukça faydalı bir bitkidir. Yüzyıllardır ülkemizde başta idrar söktürücü özelliğiyle kullanılan ısırgan otu son yıllarda detoks amacıyla da kullanılmaya başlanmıştır. 

Sağlık İçin Faydalıdır

Isırgan otu çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde farklı formlarda kullanılabilmektedir. Isırgan otu sıklıkla ısırgan otu çayı, ısırgan otu yaprağı, ısırgan otu kökü, ısırgan otu yağı, ısırgan otu suyu, kapsülü ve hapı şeklinde kullanılmaktadır.

Çayı Faydalıdır

Isırgan otunun çay şeklinde demlenerek içilmesi cildin temizlenmesi için ve sindirim sistemi rahatsızlıklarını düzeltmesi için tercih edilmektedir.

Isırgan Otu Çayının Hazırlanışı; 1 çay kaşığı kadar ısırgan otunu 1 su bardağı kaynamış suya atarak yaklaşık 10 dakika demlenmesi için bekleyiniz. Ardından çayın demlendiğinden emin olduğunuz zaman içebilirsiniz. Isırgan otu çayı tam olarak demlenmeden içildiğinde boğazda ağrı ve kaşıntı yapabilir.

Yaprağı Faydalıdır: Isırgan otunun yaprağı ezilerek eklem ağrıları görülen bölgelere sürüldüğünde çok kısa sürede eklem ve kas ağrılarını geçirmektedir.

Isırgan Otu Hapının Faydalıdır

Kapsül şeklinde saman nezlesini geçirmek için kullanılan neredeyse bütün ilaçlar ısırgan otu kullanılarak yapılmaktadırlar. Ayrıca ısırgan otundan hazırlanan haplar hemoroid tedavisinde de oldukça sık tercih edilmektedir.

Isırgan Otu Yağı Faydalıdır

Isırgan otunun yağı kan hücrelerinin artmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığa karşı insanları korumaktadır. Isırgan otu yağı vücudun çeşitli bölgelerine sürülerek etki etmektedir.

Suyu Sağlık İçin Faydalıdır

Isırgan otu suyu saç uzamasını hızlandırmakta ve saçların daha parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca ısırgan otu suyu kansere karşı vücudu korumada, diyabet tedavisinde ve romatizma belirtilerinin giderilmesinde etkili olmaktadır. Isırgan otu suyu yaşlanma belirtilerine karşıda iyi gelmektedir.

Diğer Faydaları

 • İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Demir bakımından oldukça zengindir.
 • Kansızlığa karşı etkilidir.
 • Sindirim sistemini temizleyici özelliğe sahiptir.
 • Artrit semptomları ( vücutta kendiliğinden oluşan iltihaplanma) yok eder.
 • İdrar yolu enfeksiyonları giderici etkiye sahiptir.
 • Böbrekleri ve karaciğeri temizleyici özelliğe sahiptir.
 • Soğuk algınlığını gidermekte ve öksürüğü engellemektedir.
 • Saman nezlesini tedavi etme amacıyla kullanılabilmektedir.
 • Cildi temizleyici özelliği bulunmaktadır.
 • Egzema ve hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Saç bakımı için kullanılabilmektedir.

Yan Etkileri

Isırgan otu ne kadar vücudu güçlendirici, temizleyici ve koruyucu etkilere sahip olmuş olsa da her bitkisel ürün gibi ısırgan otunun da yan etkileri bulunmaktadır. Bu makaleyi ısırgan otunun faydalarına değinme amacıyla yazmış olsak da dikkatsiz şekilde ve yan etkilerini bilmeden tüketilecek ısırgan otu tehlikeli sonuçlar doğurabileceği için ısırgan otunun zararlarına değinme zorunluluğu hissediyoruz.

Isırgan otunun çeşitli krem formları sürülerek kullanıldığında bazı kişilerde alerji, ciltte dökülme ve terleme görülebilmektedir.

Çay şeklinde içildiğinde ise mide ağrısı ve ishal oluşumuna sebep olabilmektedir.

Isırgan otu hiçbir zaman açık yara üstüne sürülmemelidir.

Emzirme ve hamilelik dönemlerinde anne ve çocuk sağlığı için ısırgan otunun her türlü şekilde kullanımı sakıncalıdır.

Kan şekeri sorunları olan kişiler kan şekerinde ani düşüş veya yükseliş yapabileceği için kendi doktorlarına danışmadan kullanmamalıdırlar.

Böbrek ve mesane rahatsızlıkları olan kişiler doktor onayı olmadan ısırgan otu kullanmamalıdırlar.

Kanı sıvılaştırıcı özelliği bulunduğundan dolayı başka bir kan sıvılaştırıcı ilaçla ( aspirin vb.) beraber kullanılmamalıdırlar.

Yüksek tansiyon ilaçları kullanan kişiler ısırgan otu kullanmamalıdırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....