Salı, Ağustos 16, 2022

İnverter Klima’nın A Sınıfı Klimadan Ne Farkı Var?

klima

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte klimalara ihtiyaç duyulmaya başlandı. Araştırma yaptınız ve gördünüz ki klimalar artık çeşitlenmiş, bildiğiniz klimalara ek olarak inverter klimalar çıkmış. Bu aşamada, inverter teknolojisinin avantajlı mı, yoksa dezaavantajlı mı olduğunu düşünmüşsünüz. Bu noktadan yola çıkarak sizler için aşağıdaki yazımı yazmaya karar verdik.

İnverter klima nedir? konusundan önce inverter nedir? onu açıklayalım.

İnverter Nedir?

Kısa ve fazla teknik detaya girmeden anlatacak olursak; inverter bir tür elektrik akımı dönüştürücüsüdür. İnverterlerin görevi, gelen doğru akım (DC) elektriğini, alternatif akıma (AC) dönüştürmektir veya tem tersi olarak da dönüştürebilmektedir. Örnek olarak 12 Voltluk bir araba aküsünden gelen doğru akımı (DC), 220 Voltluk alternatif akıma (AC) dönüştürebilen cihazlardır.

İnverterin Faydaları?

Yapılan araştırmalar bir çok elektrikli cihazın ilk çalıştırıldığı anda, anlık olarak daha yüksek elektrik enerjisi çektiğini göstermiştir. Bu teknoloji bu noktada devreye girerek ilk açılıştaki elektrik tüketimini en az seviyeye düşürmek için kullanılmaya başlanmıştır.

İnverter Nerelerde Kullanılır?

İnverter; Taşıtlarda ve klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi bir çok elektrikli makinede kullanılmaktadır.

İnverter Klima Nedir?

Elektrik tasarrufu sağlamak veya ani olarak elektrik hattına yüklenerek sigortaları attırmamak, elektrik hattına zarar vermemek üzere geliştirilmiş bir teknolojidir.

İnverterli klimalar, ısıtma-soğutma hızını ve kapasitesini ihtiyaca göre otomatik olarak ayarlayabilirler.  Bu sayede ortamda ani soğuma ve ısınma gibi dalgalanmalar oluşmaz. Bu otomatik ayarlama sayesinde klima daha düşük ayarlarda çalışarak tüketilen elektrik miktarını oldukça azaltabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz