Çarşamba, Ağustos 10, 2022

İncirin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

incirin faydaları

Ülkemizde sürekli yaş incir, kuru incir ve incir reçeli şeklinde tüketerek farkında olmadan faydalarından yararlandığımız bu güzel meyvenin vücudumuz için nasıl bir şifa kaynağı olduğunu öğrenmek ister misiniz? Peki hiç daha önce 2 adet incirin içinde bulunan kalsiyum miktarının 1 bardak süte eşit olduğunu duydunuz mu?

Siğil Tedavisinde Kullanılır

1 hafta boyunca dalından kopardığınız incir sütünü vücudunuzda bulunan siğillere sürdüğünüzde siğillerin tamamen geçtiğine şahit olabilirsiniz. Siğilleri yakma veya dondurma gibi cerrahi işlemler yerine etkili sonuç veren doğal bir yöntemdir.

Kış Hastalıklarında Kullanılır

Taze incir sütle karıştırılarak kaynatılıp içildiğinde nezlenin hızlı şekilde geçmesini sağlamaktadır. Ayrıca çocukluk döneminde yakalanılan bronşite karşı da koruyucu etki göstermektedir.

Kemik Sağlığına Faydalıdır

İçeriğinde bulunan yüksek kalsiyum sebebiyle kemiklerin gelişiminde büyük öneme sahiptir. Küçük çocukların daha sağlıklı kemiklere kavuşabilmesi, ileri de diş çürükleriyle karşılaşmamaları için tüketmeleri zorunlu olan meyveler arasında bulunmaktadır. Ayrıca hamilelik döneminde ve hamilelik sonrası dönemlerde yoğun şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü hamileliği ve ilerleyen yaşa bağlı olarak görülen kemik erimelerini durdurucu özelliğe sahiptir.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Özellikle çocuklarda etkili şekilde müshil etkisi gösteren bir meyvedir. Pektik maddelere sahip olduğu için bağırsaklarda birikebilen zehirli toksin maddelerin vücuttan atılmalarını kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Bu sebeple birçok sindirim sistemi rahatsızlıklarının önüne geçilmesini sağlamaktadır. Kabızlık sorunundan kurtulmak için 3 adet kuru inciri doğrayıp üstüne su döküp yaklaşık olarak 15 dakika kaynattıktan sonra bu karışımdan günde 3 bardak içerek şifa bulabilirsiniz.

Basur ve Çıban Rahatsızlığına İyi Gelir

Yaş incir yapraklarını bir kapta ezerek çıban ve basur yaralarınıza sürüp bu sorunlarınızdan kısmi oranda kurtulabilirsiniz. Özellikle çıbanların şişerek uç kısımlarının delinmesine ve içinde bulunan maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Fakat önemli bir uyarıda bulunmamız gerekiyor vücutta bulunan bazı çıbanlar içinde zehirli maddeler barındırabilmektedir. Bu sebeple çıbanlarınızı bir doktora göstermeden kesinlikle müdahale etmemelisiniz.

Romatizmaya İyi Gelir

Romatizmaya bağlı olarak oluşan ağrıların geçmesi ve romatizmal hastalıkların iyileştirilmesi için incir harika bir çözüm yoludur. Bir miktar incire az miktarda anason ve sedef çiçeği karıştırılarak içildiğinde romatizmaya iyi gelmektedir.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Kabızlık kilo kontrolünü ciddi şekilde olumsuz etkileyen bir sorundur. İncir ise sindirim sistemini hızlandırıcı etkisi sebebiyle zayıflamanıza yardımcı olur. Ayrıca şekerli tadı sayesinde kolesterolünüzü ve şekerinizi yükseltmeden yani kilo almanıza engel olacak şekilde zayıflamanıza yardımcı olabilmektedir. Ara öğünlerinizde meyve veya tatlı ihtiyacınızı incirle karşılayabilirsiniz. Farklı ve faydalı bir tat arayanlar ise inciri salatada tüketmeyi tercih edebilirler. Her besin maddesi gibi incirinde fazla tüketildiğinde yan etkileri görülebilmektedir. Bu sebeple özellikle ishal olmamak için normal bir düzeyde yemelisiniz.

İçinde Bulunan Vitamin ve Mineraller

B1 ve B2 vitaminleri sayesinde ön plana çıkan bir besin maddesidir. Çünkü yüz gramında bulundurduğu B1 vitamini günlük ihtiyacın %5’ini B2 vitamini ise %4’ünü karşılayacak düzeydedir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarının ‘sini karşılamaktadır. Magnezyum ihtiyacımızın %30’unu, fosfor ihtiyacımızın ise %20 sini bu meyveyle karşılayabiliriz. Ayrıca yüksek antioksidan değerine sahip bir besin maddesi olduğundan dolayı çeşitli kanser türlerine karşı da vücudun direncini arttırabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz