Çarşamba, Ağustos 10, 2022

İlginç Bilgiler

ilginç ve tuhaf bilgiler

Olağan ve rutin bir gün geçirir iken gözüme bir yazı takıldı; İlginç Bilinmeyenler: Okudum ve gerçekten sizlerle paylaşılması gerek diye düşündüm. Belki bir gün lazım olur, belleklerimiz bulunsun istedim.

İlginç ve tuhaf olan o bilgiler;

Her vızıltıda bizi çileden çıkaran, saatlerce kaşınmamıza sebep olan sivrisineklerin 47 dişi var ve kulağımıza gelen vızıltının sebebi ise saniyede 500 kere kanat çırpmalarıymış.

Soğuk havalarda ısınmak için alkol almayı tavsiye eden olursa sakın bu öneriye uymayın. Yüzeysel damarlarda genişlemeye neden olan alkol bizi ısıtmış gibi görünse de vücudun ısı kaybını kolaylaştırıp donmaya dahi sebep oluyormuş.

Alkol demişken; sarhoş olana kahve içirmek adettendir ve bu yanlış bir inanışmış çünkü kahve çoğu zaman alkolün etkisini arttırırmış.

Kilo vermekte ne kadar etkilidir bilemiyorum fakat uyurken ve televizyon izlerken vücudumuz iki kat daha fazla kalori harcıyormuş.

Her birimizin farklı parmak izi olduğunu zaten biliyorduk, peki her birimizin dil izinin de farklı olduğunu biliyor muydunuz?

Çoğumuz rüyalarımızdan şikâyetçiyizdir, neredeyse her gece bir kaç farklı rüya gördüğümüzü söyleriz. Yılda en az 1460 rüya gördüğümüzü biliyor musunuz?

Bayanların başını döndüren birbirinden değerli taşların biri hariç diğerleri bir kaç elementten oluşuyormuş, sadece pırlanta tamamen karbondan oluşuyormuş.

Birçoğumuz dinlemesek te Beethoven adını duymuştur, Beethoven beste yapmadan önce her seferinde başını soğuk su ile yıkarmış.

Dünya üzerinde bilinen fazla çocuk sahibi olan kadınların rekoru 69 düşüne biliyor musunuz? Bir kadın 69 çocuk dünya ya getirmiş.

Ayakkabısı, çantası, kemeri diye küçük servetler ödenen timsahların da bir bilinmeyeni var, daha derine batmak için taş yutuyorlarmış.

Timsah dedik bir de yılandan bahsedelim. Yılanlar tam üç yıl uyuyabilirlermiş.

Dünyada ki ilk kule saati 1404 yılında Moskova da yapılmış.

Bir araştırmaya göre sağ elini kullananlar sol elini kullananlardan ortalama 9 yıl daha fazla yaşıyorlarmış.

Saçlarımız hakkında bilmediğimiz esnekliği, saçlarımız üç kilogram aldırabilecek kadar esnekmiş.

Güzelliğimiz için kullandığımız rujların birçoğunun balık pulu içermesine ne dersiniz?

Bizim için en önemli günlerin başında gelir doğum günlerimiz, o gün bizimdir, bu özel gününüzü en az 9 milyon kişiyle birlikte paylaştığınızı biliyor musunuz?

Kalça kemiğimiz betondan sağlammış. 🙂

Daha bir çok bu ilginç bilgilerden paylaşımlar yapacağız sitemizde, şimdilik bu kadar olsun ve bilgilerin devamını merakla bekleyin 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz