İdrar kaçırma (inkontinans) Hastalığı

93
idrar kaçırma hastalığı

Tıbbî ismi inkontinans olan idrar kaçırma rahatsızlığı, genelde kadınlarda görülen bir rahatsızlık olup bilinç açık iken istem dışı gelişen bir hastalıktır. Belli bir ölçütü olmayıp, seyrek damlalar halinde ya da ara zamanlı sık sık gerçekleşebilir.

İdrar Kaçırma Hastalığı

İdrar kaçırma hastalığının oluşumu birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Özellikle ileri yaşlarda yaşlanmanın etkisi ile olabilirliği yüksek olup, hayatın belli dönemlerinde de depresyon, stres ya da bazı zorlayıcı hareketlerden dolayı meydana gelmesi mümkündür.

İdrar kaçırma hastalığı, ped kullanılmasına rağmen, zaman zaman koku ve ıslaklık hissini birara da yaşattığı için kadınlarda psikolojik travmalara ve de asosyal bir hayatın oluşumuna sebebiyet verebilir. Alışılmışın dışında erken yaşlarda gelişen ve günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen idrar kaçırma durumu fark edildiği anda uzman bir hekime başvurulmalıdır.

60 yaş üstü bayanlar için idrar kaçırma rahatsızlığı normal olarak karşılanırken, bu rahatsızlık 35 yaş altı için normal olmayıp bi an evvel tedavi sürecinin başlatılması gereken bir evre olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra, menopoz döneminde ve de gebelik dönemine bağlı olarak idrar kaçırma durumu gözlendiği gibi zor doğum yapmış kadınlarda da idrar kaçırma hastalığı erken yaşlara denk gelebilir.

İdrar kaçırma hastalığı neredeyse her bayanın hayatının belli evrelerinde en az bir kez başına gelen bir durum olup, utanma duygusu ile kontrole gitmelerine engel olmaktadır. Zorlanma sebebi ile idrar kaçırma, genelde vajinal yoldan doğum yapmış kadınlarda görülüp, hapşırma, öksürme gibi durumlarda da kaçırmaya sebep olabilir.

İdrar kaçırma hastalığının tedavisi

İlaç tedavisi ya da fizik tedavisi uygulandığı gibi, ileri safhalardaki idrar kaçırma rahatsızlığında ise cerrahi müdahale ya da mesane eğitimi uygulanmaktadır. Eğer idrarınızı tutamayıp uzun süreli idrar kaçırma gibi bir probleminiz varsa mutlaka bir uzman hekimden yardım almalı ve bu durum sosyal hayatınızı tehlikeye atmadan evvel tedavi sürecine başlamalısınız. Unutmayın bu rahatsızlık her bayanda görülebilen normal bir rahatsızlıktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz