Salı, Ağustos 16, 2022

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurma Neye İyi Gelir?

Ramazan ayıyla özdeşleşen bir meyve olmasına rağmen zengin besin değerleri ve sağlığa faydaları sebebiyle hurma 12 ay tüketilmesi gereken bir meyvedir. İçinde A, B1, B2 ve C vitaminleri bulunur. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu içinde 15 ayrı mineral bulundurduğu için bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve birçok kanser türüne koruyucu özelliğe sahip olduğunu kanıtlanmıştır.

Hamilelik ve Doğum Sonrası İçin Faydalıdır

İçinde yüksek oranda demir minerali bulundurduğu için hücrelerde bulunan hemoglobin sentezini yükselterek hamilelik döneminde görülebilen kansızlığın geçirilmesini sağlamaktadır. Hamile bayanlarda rahim adalesini kuvvetlendirici etki göstermektedir. Bu sebeple annenin daha rahat bir şekilde doğum yapmasını sağlamaktadır. Ayrıca doğum sırasında da tansiyonun düşmesine engel olmaktadır.

Doğumdan sonra ise hurma yemek loğusalık yaralarının daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmaktadır. İçinde bulunan potasyum sayesinde ise anne sütü miktarında artışa sebep olmaktadır. Anne sütünde artış görülmesi bebeğin daha sağlıklı olması, gelişiminin dengeli ve düzgün olması ve kemiklerinin daha sağlam olması için oldukça önemlidir.

İçerdiği yüksek besin değerleri ile metabolizmayı da hızlandırır. Hurma’nın faydalarından birkaçını sizinle paylaşacağız.

Demir bakımından zengindir

İçerdiği yüksek miktarda demir bakımından kansızlık çekenler, çocuklar ve hamile kadınlar için faydalıdır. Günde 100 gr hurma yenmesi gerekir.

Kalbi güçlendirir

Hurmaları geceden suya koyun. Sabah suyunu süzün ve çekirdeklerini çıkartın. Çekirdeklerini yiyebilir ya da blenderdan geçirerek tüketebilirsiniz.

Kabızlığa iyi gelir

Kabızlığa iyi gelir. Hurmayı bir gece önceden suya koyup bekletin ve sabah kalkınca o suyu için sindirime daha faydalı olacaktır. Kabızlığa etkisini hemen fark edeceksiniz.

İshali önler

Hurma aynı zamanda yüksek miktarda potasyum içerdiğinden dolayı karın ve bağırsak florasını rahatlatarak yararlı bakterileri arttıran böylece ishali önleyen bir mineraldir.

Kilo kontrolüne yardımcı olur

Fazla kiloların önüne geçebilmek için mide boş iken hurma yemelisiniz. Hiç kolestrol içermediği için kilo kontrolüne yardımcı olacaktır. Ancak hurmadaki şeker oranı yüksektir yani yerken miktara dikkat etmeniz gerekir.

Kolesterolü Engeller Mi?

Evet içinde yüksek miktarda lif bulunması sebebiyle damar ve kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi kolesterolün düşürülmesinde de etkin rol oynamaktadır. İçinde bulunan mineraller kötü kolesterolün artışını engelleyici özelliğe sahiptir.

Şeker Hastaları Yiyebilir Mi?

Hurmada bulunan tatlılık içinde ki fruktoz yani meyve şekerinden kaynaklanmaktadır. Meyve şekeri normal şeker olan glikoz gibi sağlığa zararlı değildir. Ayrıca hurma kan şekerini dengeleyici özelliğe sahiptir ve tansiyonun düşmesine de yardımcı olur. Yani şeker hastaları gönül rahatlığıyla hurma yiyebilirler.

Hurma Yemek Zayıflatır Mı?

Hurma yüksek kalori değerine sahiptir. Bu sebeple diyet yapacak olan kişiler başta uzak dursalarda aslında hurma yemek zayıflatabilir. Çünkü kan şekerinin düşmesine ve ani açlık krizlerine engel olduğu gibi uzun süre tok tutucu özelliğe sahip olan bir besin maddesidir. Bu sebeple obezite sorunlarından kurtulmak isteyen kişiler veya beslenme alışkanlıklarını değiştirmeden ideal bir kiloda kalmak isteyenler günde 3 taneyi geçmeyecek şekilde hurma yiyebilirler.

Karaciğer  ve Böbrek Hastaları İçin Faydalıdır

Yapılan araştırmalar sonucunda hurma meyve ve çekirdeklerinden gentamiçin ismi verilen doğal bir antibiyotik elde edildi. Bu antibiyotik özellikle böbreklerin korunmasında ve tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca hurmada bu antibiyotiğin etkisini arttıran melatonin, askorbik asit ve E vitamini bulunmaktadır. Karaciğere faydaları ise içinde bulunan B1 ve B2 vitaminlerinden kaynaklanmaktadır. Bu vitaminler karaciğerin onarılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle soğuk gıdalarla beraber hurma yemek karaciğer olan faydalarını ciddi oranda arttırmaktadır.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

İçinde bulunan meyve şekeri ve melatonin maddesi bağırsakların daha hızlı şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca içinde bulunan besin lifleri sayesinde müshil etkisi gösterebilmektedir. Mide ülserlerine karşı koruyucu olması vücutta daha rahat bir sindirimin yapılmasını sağlamaktadır.

Hafızaya Faydalıdır

Vücutta retinal denen maddeye dönüşerek hafızanın güçlenmesini sağlayan B-karoten içermesi hurmanın beyine fayda sağlamasına sebep olmaktadır. Düzenli olarak hurma tüketen kişilerde alzheimer görülme olasılığı diğer insanlara göre oldukça düşüktür. Eski insanların hafızalarının aşırı derecede güçlü olması ve zeki olmaları belki de bu mucizevi meyve sayesinde gerçekleşmektedir. Çünkü hafızayı güçlendirmesiyle beraber unutkanlığı engelleyici özelliğe de sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz