Perşembe, Ağustos 18, 2022

Hipertansiyon (yüksek tansiyon) nedir ve belirtileri nelerdir?

hipertansiyon

Hipertansiyon ya da Yüksek Tansiyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon kavramı, kan basıncı ile yakından alakalı bir tıp terimidir. Bilindiği gibi organizmanın canlılığını sürdürmesi için kan dolaşımının bedensel faaliyetlere olanak verecek şekilde sürmesi gereklidir. Bedenimizde sürekli biçimde gerçekleşen, düzenli ve sistemli kan döngüsünde kan dolaşımının vücuda pompalanmasında ve organ ya da dokularda kanın dolaşmasında tansiyon önemli bir rol oynamaktadır.

Hipertansiyon Ne Demektir?

Kalbin kanı vücuda pompalaması esnasında oluşan basınç, büyük tansiyon olarak adlandırılmaktadır. Kan , damarlarda dolaşması sırasında küçük tansiyon oluşmaktadır. Tansiyonun normal bir takım değerleri bulunmakta ve tansiyonun bu normal değerlerin üzerinde seyretmesi, hipertansiyon olarak ifade edilmektedir. Kan basıncının normal değerleri, 120/80 olarak kabul görmektedir ve tansiyonun 140/90 üzerinde izlendiği durumlarda tansiyon yüksekliğinden bahsedilir.

Hipertansiyonun Sebepleri Nelerdir?

Hipertansiyonun bilindik ilk sebebi kilo fazlalığıdır. Obezite birçok sağlık sorununun yanında hipertansiyona da rahatlıkla kapı aralamaktadır. Bunun yanında yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, kalp kapakçık hastalıkları gibi ciddi kronik hastalıklar nedeniyle olabileceği gibi, ağır geçirilen grip gibi enfeksiyon kökenli hastalıklarda tansiyonun çıkmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca hipertansiyonun duygusal iniş çıkışlar, aşırı stres, sinirsel gerginlikler ve üzüntü ile de oluşabileceği bilinmektedir.

Hipertansiyonda Bedende Neler Olmaktadır? Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon, çok ciddi baş ağrılarına, boyunda dolgunluk hissine yol açmaktadır. Tansiyon yükselmesi, hastanın sürekli biçimde susamasına da yol açabilmekte ayrıca hasta, kendini halsiz, bitkin hissetmekte, çevreye bezgin bir ruh hali yansıtmaktadır. Hipertansiyonun kusma yaratması da karakteristik belirtileri arasındadır. Bunların yanında tansiyon yüksekliği, göz kararmasına, yarım görme duygusuna, baş dönmesine, kulaklarda şiddetli çınlama ve zonklamalara sebep olabilmekte, burun kanamaları şeklinde kendini gösterebilmektedir.

Hipertansiyon Sorununda Ne Yapılmalıdır?

Tansiyon yüksekliği sorununuz olduğunu düşünüyorsanız ya da sürekli biçimde tansiyonunuz yükseliyorsa mutlaka, vakit kaybetmeden bir sağlık kurumunda gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Geçici tansiyon yüksekliklerinde acil önlem olarak sarımsağı ezerek, tuzsuz yoğurt ya da ayranla birlikte tüketebilirsiniz. Ayrıca bol limonlu su içerek de kendinizi tedaviye çekebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz