Salı, Ağustos 16, 2022

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır

Hindistan cevizi yağı daha çok tropikal, Asya ülkelerinin mutfağında yer alan bir yağdır. Öte yandan yüksek oranda doymuş yağ içermesi sebebiyle çeşitli sağlık kuruluşları tarafından yemeklerde tüketilmesi sakıncalı bulunmaktadır. Ancak bu durum kesinlikle Hindistan cevizi yağını görmezden gelmemize neden olamaz. Çünkü Hindistan cevizi yağının cilt ve saç için pek çok faydası vardır. Bugün piyasada oldukça popüler olan çoğu güzellik ve bakım ürünün ana maddelerinden biri bu yağdır.

Uzmanlara göre Hindistan cevizi yağını önemli bir bakım destek ürünü yapan özelliklerinden bazıları antibakteriyel, mantar önleyici ve harika bir nemlendirici olmasıdır. Özellikle saçlara diğer yağlara göre çok daha iyi şekilde nüfuz eder ve üstelik tatlı bisküvilere benzer bir kokusu vardır.

Çeşitli bakım ürünlerine yüzlerce lira vermeden önce Hindistan cevizi yağının nasıl kullanıldığına bir göz atmanız hem tasarruf etmenizi hem de doğal yollarla bakımlı olmanın tadını çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Ellerinizi Yumuşatın

Ev işi sırasında kuruyan elleriniz için Hindistan cevizi yağı son derece kullanışlı olabilir. Hatta bir parça organik Hindistan cevizi yağını mutfak evyesinin yanında sürekli bulundurabilirsiniz. Su ve bulaşık deterjanının kuruttuğu ellerinizi bu yağ ile nemlendirebilirsiniz. Üstelik başınız sıkıştığınızda pasta, kek gibi fırın işlerinde tereyağ yerine bu yağ kullanılabilir.

Yüzünüze Parlaklık Katın

Yüzünüzün yorgunluğunu saklamak için ışıltı veren çeşitli kozmetik ürünler kullanmak zorunda kalabilirsiniz. İşte bu ürünlerle aynı etkiyi birkaç damla Hindistan cevizi de gösterebilir. Makyajınızı tamamladıktan sonra bir miktar Hindistan cevizi yağını yanaklarınıza sürebilirsiniz.

Tıraş İçin Kullanın

Kadınlar bacaklarını ve koltuk altlarını tıraş etmek için kendileri için özel olarak üretilen tıraş kremlerine epey bir bütçe ayırmak zorunda kalırlar. Oysa Hindistan cevizi yağı hem tıraş kolaylığı sağlar hem de cildi nemlendirir. Antimikrobiyal oluşu ve tabii vücudunuza sinen mis kokusu da diğer artılarıdır.

Saç Kremi Olarak Faydalanın

Hindistan cevizi yağı pek çok saç kreminde sadece kookusu için yer almaz. Saçlara derinlemesine nüfuz eder, yumuşatır, parlaklık verir. Saçınızı yıkamadan önce saçı Hindistan cevizi yağı ile tarayın. Bol bir at kuyruğu yapıp başınızı havluya veya duş bonesine sarın. Dilerseniz bu şekilde yatıp
saçı sabah da yıkayabilirsiniz. Ya da birkaç saat bekleyip saçınızı her zamanki gibi yıkamanız da mümkün.

Makyajınızı Temizleyin

Hindistan cevizi yağını suya dayanıklı makyaj malzemelerini temizlemek için bile kullanabilirsiniz. Makyaj pamuğuna bir parça Hindistan cevizi yağı dökün ve nazik bir şekilde gözlerinizi ve yüzünüzü temizleyin. Bu yağ hem her çeşit makyajı ustalıkla çıkarır hem de cildi besler.

Vücudunuzu Nemlendirin

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma saf Hindistan cevizi yağının yaraların daha hızlı iyileşmesini sağladığını, vücudun nem oranını arttırdığını ve çok kuru ciltlerde su kaybını azalttığını göstermiştir. Kulağa oldukça iyi bir cilt losyonu gibi geldiği söylenebilir. Besleyici ve hoş kokulu olduğunu da unutmayalım.

Yüzünüzü Temizleyin

Doğal olarak antibakteriyel, mantar önleyici ve nemlendirici olduğundan dolayı Hindstan cevizi yağı harika bir gece nemlendiricisi olarak da kullanılabilir. Yüzünüze ve boynunuza masaj yaparak, dairesel hareketlerle bu yağı sürebilirsiniz. Masajın ardından yağın fazlasını kullandığınız bir temizleyici ile almanız mümkün.

Dikkat: Cildinde akne problemi olan yetişkinler, Hindistan cevizi yağının ciltlerine dokunmadığından emin olmadıkları sürece bu tekniği uygulamamalıdırlar.

Saçınıza Parlaklık Katın

Az miktarda Hindistan cevizini saç uçlarına veya zaptetmekte zorlandığınız saç tellerine sürebilirsiniz. Ancak parlaklık amaçlı yağ sürerken dikkatli olun çünkü fazlası saçınızı yağlı gösterir.

Vücudunuza Peeling Yapın

Mutfağınızdaki malzemelerle bir peeling ürünü yapabilecekken boşuna bu tip kozmetiklere para vermeyin. Yarım fincan Hindistan cevizi yağını çok kısık ateşte bir miktar ısıtın. Yağa bir fincan esmer şeker dökün ve iyice karıştırın. Eğer elinizin altında varsa herhangi bir esansiyel yağdan 5 damla kadar ekleyebilirsiniz. Pek çok zararlı kimyasaldan arınmış, harika kokulu ve etkili şekilde nemlendirici özelliği bulunan bir peeling elde etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz