Cuma, Aralık 3, 2021

Fesleğen Çayının Faydaları Nelerdir?

fesleğen çayı

Ancak, bir çok insan harika güçlerini bilmiyor ve sağlıkları için ne kadar iyi olduğu hakkında hiç bir fikirleri yok. Fesleğeni tüketmenin en iyi yöntemlerinden biri çayını yapmak olduğundan, size her gün içmeniz faydalarını anlatmaya çalışacağım.

Solunum sağlığını geliştirir

Fesleğen solunum sistemi için önemli derecede iyidir. Antibakteriyel, deoksifiye ve anti iltihap yetenekleri ile solunum yollarınızı temiz tutmaya yardımcı olur. Hastalığa yol açabilecek toksinleri uzaklaştırır. Ayrıca balgam söktürücü etkisi de vardır. Bronşit ve astım semptomlarını rahatlatmak için balgamdan kurtulmanıza yardımcı olur.

Ek olarak, bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği için, nezle ve soğuk algınlığına karşı etkili bir çözümdür.

Böbreklerinizi korur

Bu çayın idrar söktürücü etkisi böbrek fonksiyonlarını desteklemek için idealdir. Özellikle böbrek dokusunda çokça sıvı ve toksin varsa kurtulmanıza yardımcı olur. İltihap karşıtı etkisi, böbreklerinizin düzgün çalışmasına yardımcı olur, enfeksiyon ve böbrek yetmezliğini önler.

Ek olarak, içeriğindeki antioksidanlar, oksidatif hasarı ve toksinleri engellemek için koruyucu bir kalkan oluşturur. Böylelikle böbrek taşı ve kronik hastalıkların riskini azaltır. Eğer bu da yeterli gelmemişse, idrar üretimini de artırır. Böylece, idrar yolunda üreyen bakterileri yok etmeye yardımcı olur.

Stresle savaşır

Çayından gelen doğal fesleğen özleri, stres önleyici bir gereç olarak çalışır ve birkaç dakika içinde hem fiziksel hem de zihinsel olarak sizi rahatlatır. Küçük miktarlarda tüketmek, stres hormonu olan kortizolun aşırı üretimini durdurmaya yardımcı olur. Pozitif endorfinlerin salgılanmasını artırır. Oksidatif stresi engellediği için aynı zamanda performansınızı en iyi hale getirmek için mükemmeldir.

Ağız enfeksiyonlarını engeller

Fesleğen çayının antimikrobik içerikleri, ağız içerisinde enfeksiyon ve hastalık sebebi sigaraya karşı koruyucu bariyer oluşturur.

Ağzı dip köşe temizler ve bakterilerin çoğalmasını sağlayan tortulardan kurtulmanıza yardımcı olur. Kötü nefes ve diş eti iltihabı için ev yapımı ilaç olarak bile kullanılabilir. Kötü kokuyu yok eder ve iltihabı azaltır.

Baş ağrısını rahatlatır

Fesleğen çayı, gününüzü güzel geçirmenizi engelleyen, tansiyon baş ağrısı için etkili bir çözümdür. Anti-enflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri ile hücresel oksijenlenmeyi düzenlemeye ve kan dolaşımının gelişimine yardımcı olur.

Bu, fesleğen çayını içtiğinizde işe yaradığı gibi, sıcak dış uygulama olarak yaptığınızda da işe yarar.

Zamanından önce yaşlanmayı engeller

Yüksek flavonid ve tanin içeriğinden dolayı, fesleğen çayı zamanından önce hücre yaşlanmasını engellemekte mükemmeldir. Bu maddeler, esansiyel yağı ile birlikte, dokuları serbest radikallerin yol açtığı bozulmalara karşı korur.

Bu ciddi hastalıkları engellemede de yardımcıdır. Aynı zamanda, yaşla birlikte gelen kırışıklık ve lekelerden cildi koruduğu için çok iyidir.

Sindirimi geliştirir

Fesleğen sindirim için iyidir ve karın ağrısını, fazla gazı ve enflamasyonu kontrol etmenize yardımcıdır. Çayı tüketmek iyi bağırsak bakterilerini besler ve atıkların ilerlemesine yardımcı olur. Mide pHını düzenlediği ve fazla mide asidi üretimini durdurduğu için, ağır yiyeceklerin oluşturduğu hazımsızlığa müthiş bir çaredir.

Enflamasyonu kontrol eder

Her gün bu çayı içmek vücudunuzun enflamasyon işlemlerini uygun bir dengede tutmayı desteklemenin bir yoludur.Özellikle incinme ve eklem yangılarında. Enflamasyonu düşürür, fazla sıvıların atılmasını uyarır ve ağrıya karşı yardım eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Argan Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Daha çok cilt ve saç bakımında kullanılmakta olan argan yağı tırnaklar ve vücut içinde besleyici özelliğe sahiptir. Saçların daha parlak ve sağlıklı olmasına yardımcı...