Havlıcanın Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

61
havlıcan

Havlıcanın Faydaları Nelerdir?

 • Hava yutmayı önler,Ağız kokusunu giderir
 • Ağız ağrılarında (yara, ülser) şifa olur.
 • Romatizma ve gut hastalığının şikayetlerini hafifletir.
 • Grip ve soğuk algınlıklarında vücudun ısınmasını sağlar.
 • Baş Ağrısı ve baş dönmelerini dindirir.
 • İştah açar ve mideyi güçlendirir.
 • Mide ve bağırsaktaki gazları giderir.
 • Soğuk algınlığı, nezle ve gripte olumlu sonuçlar verir.
 • İdrarı ve balgamı söktürür.
 • Romatizmaya karşı etkilidir.
 • Kadınlardaki akıntıları düzenler.
 • Akılı kuvvetlendirir.
 • Göğsü yumuşatır.
 • Sabahları aç karına 3gr havlıcan süt ile karıştırılıp içilirse cinsel gücü artırır.
 • Çocukların altı ıslatmamalarında yardımcı bir takviyedir.
 • Dispepsiye (karındaki sürekli ağrı) iyi gelir..
 • Tükürük salgısını fazlalaştırır.
 • Sinir sistemini etkileyerek baş ağrısı ve baş dönmesini giderir.
 • Sinirleri güçlendirir, hıçkırığı keser.
 • Kapha ve vata beden tiplerine faydalıdır.
 • Romatoid artritte kullanılır.
 • Cinsel birleşmedeki erken boşalmayı önler.

Havlıcan Nasıl Kullanılır?

1 bardak kaynar suya, yarım-1 çay kaşığı toz havlıcan konur, 10 dk bekletilir, günde 3-4 bardak içilir. Veya yarım-1 çay kaşığı toz havlıcan 1 çay kaşığı toz şekerle yenilir veya kök havlıcan çaydanlıkta kaynatılır, çay gibi içilir. Yatağını ıslatanlar için büyükler- de 10 gr, küçüklerde 3 gr, şekerle birlikte yenir.

Cinsi gücü artırmak için 3 gr toz havlıcan 1 fincan sütle beraber sabahları aç karna içilir.
Soğuk algınlığında, 1 bardak kaynar suya, yarım çay kaşığı toz havlıcan, yarım çay kaşığı toz zencefil, yarım çay kaşığı ezilmiş defne tohumu konur, 10-15 dk bekletilir, günde 3 bardak içilir. Veya çaydanlığa kök havlıcan, zencefil ve defne tohumu konur. Çay gibi kaynatılıp içilir. (Kaynatma birkaç defa yapılabilir)

Vücuttaki romatizmal ağrıları gidermek için gut ve mafsal rahatsızlıklarında. Romatizma ağrılarında; 50 gr toz havlıcan, 50 gr toz zencefil, 50 gr çekilmiş irmik fıstığı, yeteri kadar balla macun yapılır, günde 3 defa 1 ceviz büyüklüğünde yenilir.
Ardıç tohumu 50 gr, defne tohumu 50 gr toz haline getirilir, irmik fıstığı -50 gr, havlıcan 50 gr, zencefil 50 gr yeteri kadar balla macun yapılır. Günde 3 defa 1 ceviz büyüklüğünde yenilir.

Romatizmal ağrılarda ve romato-id artritte (uzuvların deforme olması halinde) 50 gr toz havlıcan 50 gr toz tarçını, 50 gr zencefil, 50 gr ardıç tohumu, 50 gr defne tohumu, 50 gr havuç tohumu 50 gr ısırgan tohumu toz haline getirilir, gerekirse 50 gr üzerlik 50 gr çörekotu ilave edilebilir. Bu ikisi hafif kavrulup toz haline getirilir, 100 gr da irmik fıstığı ilave edilir. Yeteri kadar balla macun yapılır. Günde 3 defa 1 ceviz büyüklüğünde yenir veya sabah akşam 1 kaşık yenir, (denenmiştir) Biiz-nillah şifalıdır.

Romatoid artrit ve sadece 50 gr ardıç tohumu, 50 gr defne tohumu, 50 gr havuç tohumu, 50 gr ısırgan tohumu bal ile macun yapılır, günde 3 defa 1 ceviz büyüklüğünde yenilir. Tedavi için bu terkip de yeterlidir. Romatizma, kulunç: Havlıcan kaynatılıp balla tatlandırıp içilmeye devam edilir.

Yatağa işeyen çocuklar için: Havlıcan kaynatılıp balla tatlandırıp içilir Havlıcan, civanperçemi öğütülüp, incir hurma ve balla karıştırılarak macun yapılıp yenmeye devam edilir.
Vücuda kuvvet verici: Havlıcan ısırgan tohumu, keten tohumu, polen öğütülüp bana macun yapılarak yenmeye devam edilir.

Balgam söktürücü: Havlıcan, ıhlamur ile beraber kaynatılıp bal ile tatlandırılacak içilmeye devam edilir.

Mide ekşimesi: Havlıcan kaynatılıp bana tatlandırılarak içilir. Gaz söktürücü: 1 su bardağı ılık bal şerbetine havlıcan unu katılıp içilir. Adet söktürücü: Havlıcan kaynatılıp bana tatlandırılarak içilmeye devam edilir. İdrar söktürücü: Ayın uygulama yapılır. Öksürük, bronşit: Ayın uygulama yapılır. 10) İçerisini ısıtıcı: Ayın uygulama yapılır.

Tavsiye: Havlıcan, ısıtıcı, vücuda kuvvet verici bir baharattır. Yüzyıllardır yukarıdaki maksatlar için kullanılmıştır. Beli sıktırarak çocukların yatağa işemesini engeller.

Havlıcan: Zencefilgillerden, ıtırlı bir bitkidir. Doğu Asya da yetişmektedir. Kök sapları baharat olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde “Alpinol’ ve “Alpinin’ gibi maddeler vardır. Yüzden fazla türü bulunan havlıcan bitkisi esas olarak Çin ve Hindistan dolaylarında yetişmektedir. Kırmızıya benzer bir siyah rengi olan havlıcan bir sürü derde devadır.

Kaynatabilirsiniz, ortaya çıkan suyu ile kulunç Ağrılarından, romatizmal sızılardan, bedendeki diğer ağrılardan ve mide yanmalarından kurtulabilirsiniz. Şifa verir. Yetişkinlerde en çok on gram tüketilirse beli güçlendirir ve gevşekliğini giderir. Çocuklarda ise en çok iki gram alınırsa altını ıslatmayı çözer. Tabi bunlar için havlıcan tozu ve şeker birlikte alınmalıdır.

Balgam sökücü özelliği ile rahat yemek yemeyi, nefes almayı ve öksürmeyi sağlar. Balgamın bağlandığı dokuya verdiği zararın önüne geçer. Vücudun enerji almasını sağlayarak, cinsel gücü artırır. Yemeklerin, içeceklerin kolay bir şekilde hazmedilmesini sağlar. İştahız açılmasına neden olur. Ağızda oluşan kötü kokuların dağılmasını sağlar.

Tükürük bezlerinin hızlı çalışmasını sağlar, göğüs bölgesini yumuşatır, eklem yerlerindeki ağrıları dindirir. Giren yelin oluşturduğu tutukluğu çözer. Mide gazlarının geğirme yolu ile çıkmasını engeller. Başka yollardan çıkmasını sağlar. Midede meydana gelen ekşimelerin önüne geçer.

Yaklaşık 3 gramını havanda dövüp temizledikten sonra, 50 gram süt ile halita edip günlük sabah vakti aç iken içilirse cinsel güce takviye olur. İdrar yollarındaki tutuklukları açar ve enfeksiyon oluşumunu önler. Zaten en çok tüketilecek miktarı bir defada 5 gramı geçmemelidir. Havlıcanın suyu iç organların sağlığını korur ve ufak tefek problemlerini giderir.

Kadınların regl dönemlerindeki akıntılarını düzenleyerek rahatlatır ve planlı hareket ettirir. Aklın güçlenmesini sağlayarak düşünme becerisini arttırır. Önerilen miktarların dışına çıkıldığında kendiniz çözüm aramak yerine bir hekime başvurmalı ve tükettiğiniz miktarı zamanıyla birlikte doktora anlatınız. Doğru bilgi hayat kurtarır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz