Pazar, Ağustos 14, 2022

Hava Yolu ile Bulaşan Enfeksiyonlar için Esans Yağı Karışımı

esans yağı

Esans Yağı Karışımı

  • 30 ml bergamot esansı yağı
  • 30 ml lavanta esansı yağı
  • 30 ml okaliptüs esansı yağı
  • 30 ml damıtık su

Hazırlanışı: Bütün esans yağlarını cam bir şişede birleştirin. 30 ml damıtık suya esans yağı harmanından 10 ila 12 damla ilave edin ve iyice çalkalayın.

Kullanım: Yağ harmanını bir hava temizleyicisine ilave edin.

Esans yağları burun spreyleri olarak alınabilirler, sıcak suya ilave edilip solunabilirler ve sauna veya buhar kulübelerinde kullanılabilirler. Eğer dikkatli davranılırsa, birkaç tanesi dahilen alınabilir. Pelin gibi bazı esans yağları öylesine güçlüdür ki, hiçbir şart altında dahilen alınmaları tavsiye edilmez. En iyisi esans yağlarının dahili kullanımı ehliyetli bir aromaterapist kontrolünde olmasıdır.

Esans yağları burun ve sinüs örtücü zarları üzerinde bulunan bakteriler ile doğrudan temasa girerek ve buralardan emilip doğrudan sisteme dahil olarak etki ederler. Bu şekilde bitkinin etkin özellikleri mide-bağırsak sistemini atlayıp doğrudan kan dolaşımına katılırlar. Esans yağı hazırlamak çok fazla bitki kullanmayı gerektirdiğinden, bu yağların etkileri çok güçlüdür.

Onların gücü hakkında bir fikir sahibi olmak için vücuda 30 ml esans yağı almak için (fikir olarak oldukça kötü), bu miktar yağı verecek bitki formundan hemen aynı etkiyi göstermesi için 2,75 kg yemeniz gerekir. Esans yağlarının büyük oranda seyreltilmelerinin, damlalıklarla kullanılmalarının, veya çok az miktarlarda (bir defada 1 ila 5 damla) kullanılmasının nedeni budur. Dahilen alındıklarında son derece zehirleyici olabilirler.

Genel Uygulamalar

Esans yağlarının en iyi kullanım yollarından biri de hava temizleyicilerinde kullanmaktır ki burada esans yağları odalarda, iş yerlerinde solunan havaya verilip gün boyu iyileştirici etkilerinin solunması sağlanabilir. Hava temizleyicileri değişik tiplerde olabilir. En iyileri küçük hava pompası olan elektrikli tiplerdir, bunlar esans yağlarını küçük parçacıklar halinde havaya dağıtırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz