Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

hatmi bitkisinin faydaları

Bilimsel adı Althaea officinalis olan hatmi çiçeği, soğuk aylarda vücudumuzun büyük dostlarındandır. Bazı yörelerimizde Hire, Devegülü, Silindir Çiçeği, Gülhatmi olarak da bilinmektedir. Temmuz – Ağustos aylarında çiçekleri açan bitki, 50-150 cm’ye kadar boylanabilmektedir. Sulak yerleri seven bitkinin, gövdesi dik ve tüylü olup Akdeniz Bölgesinde yetişmektedir.

Bitkinin şifalı kısımları kök, yaprak ve çiçekleridir. Bünyesinde nişasta, sakaroz, galaktoz, pektin, yağ, tanen ve asparagin taşır. Bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları

Özellikle soğuk algınlığında ve gripte etkilidir. Cildi nemlendirir. Vücuda rahatlık verir. Göğsü yumuşatır. Öksürüğe iyi gelir. Kaynatılmış suyu güneş yanıklarına iyi gelir. Bu su saçlar için de kullanıldığında canlandırır. İdrarı artırır. İdrar yolları iltihabına iyi gelir.

Kökler ve yapraklarından kaynatılarak elde edilen suyu baş ağrısı ve adetin sökülmesine yardımcı olur. Bu su aynı zamanda meniyi artırır, mide ve bağırsak iltihaplarına iyi gelir. Prostat ve sinüzit iltihabına iyi gelir. Zona için kullanılır.

Boğaz iltihabına karşı iyi gelir. Kaynatılmış hatmi çiçeği suyu ile gargara yapılabilir. Dişlere iyi gelir. Hatmi çiçeği kurutularak sigara gibi içilebilir, balgam söktürür.

Faydaları arasında ilk olarak, kış aylarında sıklıkla karşılaşılan inatçı öksürüklerin tedavisinden söz etmek gerekmektedir. halk arasında, silindir çiçeği, hitmiye, gül hatmi, devegülü, hire gibi isimlerle de bilindiğinin hatırlatılması gerekmektedir.

Hatmi çiçeği çayı

Bitkinin kaynatılması ile yapılmaz. Bir tutam hatmi çiçeği bir fincan fincan kaynamış suya atılır ve kapağı kapatılarak demlenmesi için 5 dakika beklenir ardından süzülerek içilir. Demlendikten sonra sıcak olarak içilir ve her seferinde taze olarak hazırlanması gerekir. Günde iki defa içilebilir.

Balgam söktürücü özelliği vardır.Bronş temizleyerek rahat nefes alınmasını sağlar. Öksürüğe karşı faydalıdır. Üst solunum enfeksiyonlararına neden olan bakterileri yok eder. Baş ağrısına karşı kullanılır. Uykusuzluğa karşı kullanılır. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. İdrar söktürücüdür. Ödemin atılmasını sağlar. Boğaz enfeksiyonuna karşı gargara olarak da kullanılabilir.

Yedi yaşını doldurmuş olan çocukların içmesinde bir sakıncası yoktur ancak bir çorba kaşığı kadar içilmesi yeterlidir. Eğer sigara kullanıyorsanız Çayını içtikten sonra en az bir saat sigara içmeyiniz. Hatmi çiçeğini içtikten sonra asitli içecek içmeyiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz