Perşembe, Ağustos 18, 2022

Hamsi Kaç Kalori? Hamsinin Kalorisi Nedir?

hamsi kaç kalori

Özellikle kış aylarında çok lezzetli olan eti ile tanınan ve Doğu Karadeniz Bölgemiz ile özdeşleşmiş olan hamsi, her yaştan insanın severek tükettiği nadir balıklardandır. Kılçıklı bir balık olarak, kılçığı ile birlikte yenilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.  

Hamsi, buğulamasından tavasına kadar çok çeşitli şekillerde yemeği yapılabilen bir balık türüdür. Doğu Karadeniz bölgesinde sebzeli olarak yapılan hamsi buğulama meşhurdur. Bunun yanında pilavda da kullanılabildiği gibi köftesi de sevilerek tüketilen bir balıktır.

Hamsi eti, protein bakımından çok zengindir. Bu yönü ile düzenli tüketimi, sağlıklı ve zinde bir beden ve zihin sağlığı açısından faydalıdır. Hücre yenilenmesinde önemli rol oynamaktadır ve büyüme gelişme çağındaki çocuklarla ergenlerin protein ihtiyaçları için severek tüketebilecekleri beyaz et mamullerinin başında gelir. İçerdiği Omega3  yağ asitleri ile kalp ve damar hastalıklarının en büyük düşmanlarından birisidir. Serbest radikallerle savaşarak bedeni dışarıdan alınan zararlı maddelere karşı savunur.

Çiğ Hamside Kaç Kalori Vardır?

Bir adet çiğ (pişmemiş) hamsinin kalori değeri 8-10 arasında değişir. 100 gram hamside yaklaşık 100 kalori bulunmaktadır.

Buğulama Hamsi Kalori Değerleri

Uzmanlar tarafından besin değerlerini kaybetmemesi için hamsinin buğulama olarak tüketilmesi önerilmektedir. 100 gram hamsi buğulama 140 kalori kadardır.

Kızartma Hamsi ve Hamsi Tava Kalori Değerleri

Bir adet kızarmış hamsi kalori değeri 20’ dir. 200 gramlık bir porsiyon kızarmış hamsi tava 400 kcal.’dir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz