Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Hamilelikte Ne Kadar Su Tüketilmesi Gerekir?

hamilelikte ne kadar su içilmeli

Hamilelikte yeterli su tüketimi, hem bebeğiniz hem de kendi sağlığınız açısından çok önemlidir. Bu yazımda hamilelikte ne kadar su içilmeli, bebeğinizin ne kadar suya ihtiyacı var, gebelik boyunca susuzluk nedeniyle oluşabilecek semptomlar, ne tür su içilmeli gibi konular hakkında bilgi vereceğim.

Fetüs İçin Su Ne Kadar Önemli?

Hepimiz bebeğin gelişimi için, doğum öncesi beslenmemize ve aldığımız besinlere dikkat ederiz. Fakat burada dikkat edilmeyen konulardan biri şudur: Eğer yeterli su tüketimi sağlanmazsa aldığımız besinlerden elde edeceğimiz vitaminler ve mineraller kan hücrelerine yeterli biçimde aktarılamaz. Bu durumda siz ne kadar iyi beslenirseniz beslenin, kan hücreleriniz yeterli miktarda vitamine sahip olmadığından kan yolu ile beslenen fetüste bu durumdan olumsuz etkilenir.

Günlük İçilmesi Tavsiye Edilen Su Miktarı Ne Kadardır?

Hamilelik süresince normal hayatta içmemiz gereken sudan daha fazlasına tüketmek zorundayız. İçilmesi gereken su miktarı, hava koşullarına ve fiziksel aktivitelere göre farklılık gösterse de, ülkemizde hamile bir kadının günde ortalama 12-13 bardak su tüketmesi idealdir. Ortalama bir kadın hamile olmadığı zamanlarda günde 10-11 bardak su tükettiği dikkate alındığında, arada 2 bardak su fark ettiği görülür.

Tabi içilen suyun bardak büyüklüğüne de dikkat etmek gerekir. Burada ki hesaplama orta büyüklükte (yaklaşık 220 ml) bir su bardağı dikkate alınarak hesaplanmıştır.

Şunu unutmamak gerekir gebelik boyunca süren bulantı hissi çok su içerseniz tetiklenebilir. Bu yüzden su içme eylemi gün içerisine orantılı olarak dağıtılmalıdır. Fiziksel bir aktivite sonrası ve bir şeyler yedikten sonra su içmek için uygun zamanlardır. Vücudun biyolojik yapısı başlı başına su ihtiyacını anlayabilecek düzeydedir, susama hissettiğiniz anda vücudun suya ihtiyacı olduğu anlaşılabilir.

Yeterli Su İçmek Anne Açısından Hangi Riskleri Azaltır?

Anne, hamilelik boyunca hem kendi için hemde çocuğu için iki kişilik yiyecek ve su tüketir. Fakat bu durumun diğer bir etkisinin de dışkılama üzerinde olacağı aşikardır. Anne adayı eskisine göre daha fazla tuvalet ihtiyacı hisseder. Böyle bir durumda en son istenecek şey kabızlık ve hemoroit sorunudur.

İşte bu aşamada yeterli su tüketimi, dışkıyı seyrelteceği için kabızlık ve hemoroid  sorununu en aza indirger. Bu yüzden eğer anne adayı kabızlıktan dolayı şikayetçi ise su tüketim miktarını mutlaka kontrol etmesi gerekir. Ayrıca az su tüketimine bağlı mesane de idrarın uzun süre tutulması bakteriyel enfeksiyon riskini de arttırmaktadır.

Su: Yorgunluk, Şişkinlik, Baş ağrısı ve Yanma Hissini Azaltır!

Burası çok mu sıcak, ne yoksa hamilemiyim. 🙂 Hamilelerin en çok hissettikleri rahatsızlıklardan biride vücuda yanma hissidir. Su vücudun soğutma sistemi için çok önemlidir.

Hamilelik sırasında günlük hayattakinden daha fazla yorgunluk ve bitkinlik hissedilmesi normal bir durumdur. Fakat yeterli su tüketilmemesi bu durumun daha fazla hissedilmesine sebep olur.

Vücudun susuz kalmasının yarattığı en önemli etkilerden bir tanesi de baş ağrısıdır. Yeterli su tüketimi baş ağrınızı azaltır ve vücudun biriken sodyumdan kurtulmasına olanak sağlar.

Suyunuzun Temizliği, Sizin ve Bebeğinizin Sağlığını Etkiler.

Hamilelik süresince içme suyunuzun temizliğini daha fazla düşünmek zorundasınız. Evlerinizde kullandığınız suların büyük bir kısmı şehir şebekesinden sağlanmaktadır. Her ne kadar artık evlerimizde damacana veya satın alınan su kullansak ta, çayımızda, yemeklerimizde veya yiyeceklerinizin temizliğinde şehir suyunu kullanırız. Özellikle Türkiye’de yaşıyorsanız suyunuzun güvenliğine daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

Şehir şebekesinde suyun içerisinde normal bireyler için pek zararlı olmayan kimyasallar bulunsa da, bebekler için bu durumun zararlı hale gelebileceği unutulmamalıdır. Özellikle sudaki arsenik, kurşun ve civa miktarı bebekler için ciddi tehdit oluşturur.

Damacana ile satılan sularda ise markalar araştırılmalı, suyun ph düzeyi kontrol edilmelidir. Uzun süre beklemiş, güneş ışığına maruz kalmış sular satın alınmamalıdır. Mümkünse cam şişelerde satılan sular tercih edilmelidir.

Susuzluğunuzu Gidermek İçin Farklı Seçenekler Deneyebilirsiniz.

Yeterli su tüketmek için sudan farklı alternatifleri de tercih edebilirsiniz. Tabi ki en başta gelen seçenek süttür. Her anne mutlaka günde 1 bardak süt tüketmelidir. Sütün faydalarını uzun uzadıya yazmak farklı bir makalenin konusu olacağından detaylarına girmek istemiyorum.

Sütün yanında taze sıkılmış meyve suları ve kafeinsiz çayda tercih edilebilir. Taze yenilen meyve ve sebzelerden de su ihtiyacının belli bir kısmının karşılandığı unutulmamalıdır.

Hamilelik müddetince vücudunuzun daha fazla suya ihtiyacı olduğunu unutmamanız ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeniz dileğiyli…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aşık Olduğunuz Kişiyi Aklınızdan Çıkarmaya Hazır mısınız?

Aşık olunan kişiyi unutmak için bu önerileri denemelisiniz. Aşk gerçekten de dünyanın en özel ve güzel duygusu. Ancak ne yazık ki hayatta her zaman...