Perşembe, Ağustos 11, 2022

Hamilelikte Kasık Ağrısı

gebelikte kasık ağrısı

Kasık ağrıları hem sizin için hem de bebeğininiz için sorun olabilir. Rahim büyüyüp karın boşluğunda ki bağlara baskı yaparak kasık ağrısı olarak hissedilir. Rahmin kasılması ve bebeğin ani dönüşü, sancı hissini uyandırsa da aslında kasık ve bel ağrısı olarak görülür.

Ağrılar bir anda girebilir ve bir anda durabilir. Bu durum anne adaylarını korkutsa da endişe edilebilecek bir durum yoktur. Kasık ağrıları gece daha fazla olabilir. Bu nedenle geceleri bacaklarınızı karnınıza çekerek yatın. Kanama ve gereğinden fazla ağrı var ise mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

Hamileliğin ilk haftalarında ve son aylarda, doğum yaklaşırken farklı sebeplerle anne adayında zaman zaman karın ve kasık ağrıları görülebilir. Hamilelerde görülen bu ağrıların bazıları önemsizken, bazıları preeklampsi gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Ağrılara neden olan bazı sebepler önemsiz ve tedavi gerektirmeyen türden olabileceği gibi bazıları önemlidir ve tedavinin yanı sıra hastaneye yatış bile gerektirebilir. Çoğu kadında hamileliğin ilk günlerinde, adetin gecikmesi ile birlikte karın ve kasık bölgelerinde hafif rahatsızlık hissi oluşması normal bir durumdur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz