Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Hamilelikte Karnın Büyük Veya Küçük Olması

hamilelik karın büyüklüğü

Tıpkı bebekler gibi anne adaylarının karnı da çok farklı şekil ve büyüklükte olur. Karpuz gibi yuvarlak ve küçük bir karnınız olabileceği gibi, hamile giysileriniz içerisinde kendinizi karaya vurmuş bir balina gibi hissetmeniz de mümkün! Ancak bilmelisiniz ki, mükemmel kabul edilen herhangi bir karın şekli olmadığı gibi, karnın büyüklüğü ile bebeğin büyüklüğü arasında bir bağlantı yoktur.

Neler karının şekil ve büyüklüğünü etkiler?

Karnın şekil ve büyüklüğü çeşitli etmenlere bağlıdır. İlk bebekte mide kasları sıkı olduğundan genellikle daha muntazam bir karın şekli olur. Ancak çocuk sayısı arttıkça kaslar gevşer ve artık kaslar bebeği eskisi kadar sıkı tutamadığı için karın daha yaygın veya daha büyük gözükür.

Karnın büyüklüğü kaç bebek taşıdığınıza, suyunuzun miktarına ve bebeğin pozisyonuna göre de değişir. Aynı zamanda beden duruşunuz da etkili olabilir. Zayıf ve dik duran biriyseniz karnınız çok büyük gözükmeyebilir, ancak içeride yeterince yer olduğundan bebek gayet büyük olabilir.

Doktorunuz muayenelerinde bebeğin rahim içindeki pozisyonunu ve yeterince veya beklenenden daha fazla büyüyüp büyümediğini, bebeğin fazla büyümesine neden olan bir diyabet sorununuzun olup olmadığını ve gebelik kesesi içerisindeki amniyon sıvısının miktarının normal seviyede olup olmadığını kontrol edecektir.

Karnın çok büyük olmasının nedenleri

Amniyon sıvısının fazla olması karnın büyük gözükmesine neden olur. Bu durum genellikle gebelik diyabetinde, tek yumurta ikizlerinde ve bazen de bebekte doğumsal anomali olması durumunda görülür.

Gebelik diyabeti pankreasın vücudunuzdaki şeker miktarı ile başedebilecek ölçüde insülin üretememesi durumunda ortaya çıkar. Şeker düzeyiniz çok yüksekse, şeker plasentaya geçerek bebeğe ulaşır. Bebek ise şekeri yağ ve kasa dönüştürür ve bazen de bebeğin iç organları bu nedenle büyür. Gebelik diyabeti kan ve idrar testleri ile saptanabilir ve diyet ile kontrol edilebilir. Bazı hallerde de anne adayının kendi kendine insülin enjekte etmesi gerekebilir. Gebelik diyabeti genellikle bebeğin daha iri olmasına yol açar ve doğum şekli ile bebeğin ilk günlerdeki bakımını etkileyebilir.

Karnın çok küçük olmasının nedenleri

Amniyon sıvısının az olması karnınızın daha küçük gözükmesine neden olur ve bebeğin normal hızda büyümemesi veya mesane ya da böbrek sorunlarının olması ile ilişkili olabilir. Her durumda teşhis için ilave testlerin yapılması gerekir.

Yüksek tansiyon plasentadaki kan damarlarının daralmasına ve bebeğin oksijen alımının azalmasına neden olur. Bu durumda bebek mevcut oksijeni en önemli organlarına, yani kalbine ve beynine yönlendirir. Bu da bebeğin vücudunun geri kalan kısmının daha küçük kalmasına neden olabilir.

Preeklempsi de bebeği benzer şekilde etkiler. Bu nedenle doktorunuz yüksek tansiyon ve preeklempsinin diğer belirtileri açısından da sizi izleyecek ve herhangi bir sorun halinde gerekli müdahaleleri yapacaktır.

Anne adayının sigara içmesi de bebeğe giden oksijen miktarını azaltır. Sigara içen kadınların düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme riskleri üç kat artar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aşık Olduğunuz Kişiyi Aklınızdan Çıkarmaya Hazır mısınız?

Aşık olunan kişiyi unutmak için bu önerileri denemelisiniz. Aşk gerçekten de dünyanın en özel ve güzel duygusu. Ancak ne yazık ki hayatta her zaman...