hamilelikte baş ağrısı

Hamilelikte baş ağrısı

Hamilelik döneminde baş ağrısı olması veya normalden daha sık ve şiddetli görülmesinin sebebi tam olarak çözülememekle birlikte hormonal değişimlere bağlı bir neden olarak gösterilmektedir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında bu ağrının görülmesi diğer aylara nazaran daha normal karşılanmaktadır.

Baş ağrısını tetikleyen bazı sebepler olabilir

Örneğin; stres, eğer aşırı derecede kahve tüketimi yahut kahve bağımlığı söz konusu ise kahve tüketimini aniden kesmek, tüketilen yiyecekler, etraftan gelen gürültülü sesler… Bu tarz durumlar hamilelik döneminde normalde olduğundan daha çok etkiler.

Baş ağrısı ciddi bir durumun göstergesi olabilir mi?

Evet bazı durumlarda olabilir. Örneğin baş ağrınız normalde olduğundan çok daha şiddetli ve dayanılmaz ise bir doktora başvurmakta büyük fayda vardır. Hele ki düşüp başı şiddetli bir şekilde vurduktan sonra gelişen baş ağrılarında, baş ağrısıyla birlikte boyunda sertleşme ve ateşlenme varsa, burun tıkanıklığıyla birlikte gözlerinizin altında basınç ve ağrı hatta yüzünüzün herhangi bir yerinde veya dişte ağrı gibi durumlar söz konusu ise muhakkak bir doktora başvurulmalıdır.

Bunun haricinde normal karşılanabilecek ağrılar söz konusu olduğunda evde kendimizce bir takım basit müdahalelerde bulunabiliriz. Örneğin; alnınıza ılık veya serin kompres uygulayabilirsiniz, ılık bir duş veya yüzünüzü boynunuzu yıkayıp biraz serinletmek, eğer sıcak, kalabalık, dumanlı bir ortamdaysanız daha ferah bir ortama geçip biraz hava almak gibi basit müdahalelerde bulunabiliriz.

Açlık ve susuzluk da baş ağrısını tetikleyen etkenlerdendir. Hamilelik döneminde bu durum daha da etkileyici olmaktadır. Ya da kahve tüketimi hamilelikten önce çok aşırı düzeyde ise birden kesmek yerine yavaş yavaş bırakmayı denemelisiniz. Çünkü bu durum normal zamanda bile kafein ihtiyacını karşılayamamaktan dolayı baş ağrısına sebep olabilecekken hamilelikte sebep olması çok doğaldır.

Son olarak da beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Özellikle aç ve susuz kalmamaya özen gösterilmelidir. Eğer bu müdahalelere rağmen geçmeyen bir baş ağrınız varsa ağrı kesici kullanmayı da deneyebilirsiniz, tabi ki doktor tavsiyesi ile.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz