Perşembe, Ağustos 18, 2022

Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?

hamilelikte kilo alma

Anne adayları gebelik döneminde alınan kilolardan şikayetçidirler. Hamilelik döneminde alınan kilolar sadece sizin değil, bebeğinizin sağlığını da etkilemektedir. Çocuğunuz için büyük risk oluşturan bu kilolar hem sizin hem de bebeğinizin sağlığına zarar verecektir.

Hamilelik döneminde alınan kiloların geri verilmesi de oldukça zordur. Her anne adayı bu nedenle fazla kilo almamaya çalışır. Bu dönemde alınan kilolar bebeğin bağışıklık sistemini olumsuz etkilemektedir. Hamilelik döneminde formda kalmak için sitemizde bulunan diyet ve zayıflama konularına göz atabilirsiniz. Ancak böyle bir dönemde uygulayacağınız beslenme düzenini doktorunuza danışmayı, doktorunuzdan yardım almayı unutmayınız.

Amerika ve Kanada’nın ileri gelen üniversitelerinde yapılan araştırmalarda, hamilelik döneminde alınan kilolar ve düzensiz beslenme bebeklerde dikkat dağınıklığına da neden olmaktadır. Eğer anne bu dönemde aldığı besinlere dikkat etmezse, hem kendi salığını hem de bebeğinin salığını olumsuz etkileyecektir.

Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?

Gebelik dönemi boyunca alınacak kilo 8 ile 12 arasında olmalıdır. Eğer bu dönemde 15 kilo ve üzerinde alıyorsanız, riskli kiloya ulaştınız demektir. Hamilelik döneminde alınan kiloların ilerleyen dönemlerde size sorun olmasını istemiyorsanız, yağlı, şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yine bu dönemde, kızartma türlerinden de uzak durmak, bol bol sebze, meyve, protein dengesi olan yiyecekler, süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz