Salı, Ağustos 16, 2022

Hamilelik Belirtileri: Vücut Isısı, Şişkinlik, Akıntı

hamilelik belirtisi

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, size özel hazırladığımız erken hamilelik belirtisi hakkındaki ipuçları; En erken hamilelik belirtilerinin en başında adet tarihinde gecikme vardır. Beklenilen adet kanması zamanında gelmediği için gebelikten şüphelenebilir. Hamileliğin en erken tespitine yönelik ipuçları yazımızı okuyabilirsiniz.

Kendini Hamile Hissetmek

Kendinizi hamile gebe hissetmek, bu erken belirti belki de şu an bu yazıyı okuyor olmanızın da bir nedeni olabilmektedir. Pek çok kadın adayı hamile olup olmadığına dair bir önseziye sahip olur ve önsezinin sıklıkla doğru çıktığı ispatlanmıştır. Ansızın bire kendinizi çeşitli hissetmeye başlamış olabilirsiniz, örneğin kendinizi daha yorgun hissediyor olabilir veya zaman zaman iç bulantıları, hafif baş dönmeleri veya stres, aşırı duygu değişimleri yaşıyor olabilirsiniz. Bunların yanı sıra kabızlık şikâyetiniz olabilmektedir veya tuvalete eskisine göre daha sık çıkıyor olabilirsiniz. Bunlar da muhtemel bir gebeliğin habercisi olabilirler.

Vücut ısısı Yükselmesi

Vücutta oluşan ısı artışın da gebeliğin önemli belirtilerinden bir tanesidir. Hafif ateşleniyor gibi hissedebilirsiniz ve soğuk algınlığı olduğunu düşünebilirsiniz. Bu yüzden hamile kalma sürecinde iseniz beden ısınızda oluşan artışları takip edebilirsiniz. Uzun müddet devam eden aşırı ateşlenme gibi durumlarda doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Gebelik Belirtilerinden Karın Şişkinlik

Hamilelik gebelik belirtileri karında şişkinliği, hamileliğin ilk haftalarında, gebelik nedeniyle karındaki şişlik sizlere yakın adet döngüsünün habercisi gibi gelebilir ve hamileliğin ilk haftalarında rahim hâlâ oldukça ufak olduğundan elbiselerinizin sizlere her zamanki gibi rahat gelmesi ve bu sebeple de aklınıza bir gebelik olasılığı getirmemesi normaldir.

Her Akıntı Hamilelik Belirtisi midir?

Evet, hamileliğin en temel ve en net bilinen belirtilerinin başında vajinal akıntı gelir. Fakat her akıntının hamilelik belirtisi olup olmadığından emin olmak için ya ilk etapta bir test yapmalısınız ya da hemen doktorunuzla paylaşarak onun gerekli testleri yapmasını beklemelisiniz. Yani bu şu demek oluyor, kendi teşhisinizi kendiniz koymamalısınız. Çünkü akıntılar bazen vajinal iltihapların, enfeksiyonların da habercisi olabiliyor.

Özellikle yumurtalıklardaki iltihaplar yine akıntılarla kendini gösterebilir. Kısacası her durumda doktorunuza başvurmalı ve birinci ağızdan en sağlıklı bilgiyi almalısınız. Böylece hamile olsanız da olmasanız da sonucu en doğru kişiden öğrenmiş olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz