Perşembe, Ağustos 18, 2022

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta

hamilelik belirti

Hamileliğinizin ilk haftası, son adetinizin ilk günü başlar. Henüz hamile değilsiniz. Ancak eşinizin spermleri tarafından döllenirse bebeğe dönüşecek bir yumurta bırakmak üzeresiniz. Hamilelik Belirtileri İlk Hafta ile 3 haftalık hamilelik arası sizin gebe olmadığınız dönemi kapsar. Hamileliğinizin ilk haftası, son adetinizin ilk günü başlar.

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Neler Oluyor ?

Bu haftanın başlangıcında yani 28 günlük adet gören bir kadın için 14’ünde yumurtlaması gerçekleşir. Bu yumurtalık foliküllerinden biri patlar ve bunlardan bir tanesi fallop tüpüne atılır. Cinsel ilişki yolu ile vücudunuza entegre olan eşinize ait ortalama 250 milyon spermden yaklaşık 1 tanesi vajinanızdan rahim ağzınıza kadar rahim yoluyla fallop tüpüne kadar yüzmeyi başarırsa yumurtalığa nüfuz edecek ve o andan itibaren 12-24 saatlik bir süreç içerisinde döllenme işlemi başlayacaktır.

Daha sonraki 10 saat ile 30 saat arasındaki süreçte sperm ile yumurta birleşecek ve genetik materyeller kombin olacaklar. Bu kısımda çocuğunuzun cinsiyeti için temeller atılmış olacak. Bu kısımda sperm eğer Y kromozomu taşıyorsa bebeğiniz erkek olacaktır. Ancak bir X kromozom varsa bebeğiniz kız olacaktır.

Hamileliğin 1. Haftası Belirtileri

Hamileliğin ilk haftasında tıbben hamile olup olmadığınızı öğrenemezsiniz. Bu dönem yumurtlama ve cinsel ilişki sürecinizin olduğu dönemdir. Bu dönemde yumurtanız eşinizin spermleri tarafından döllenmeyi başarabilirse ancak bir hamilelik sürecinden bahsedebiliriz. Hafta hafta hamilelik rehberimizin ilk haftasında size oluşabilecek hamilelik belirtilerini sunmaya çalışacağız. Hamileliğinizin belirtilerinin başladığı zamanı öğrenebilmek için daha önce yazdığımız hamilelik belirtileri ne zaman başlar isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Gebelik gerçekleşmişse implatosyon olarak adlandırdığımız yerleşme kanaması görülebilmektedir. Bu kanama hamileliğin ilk belirtilerindendir. Bazı kadınlar adet kanamasından önce HCG hormonunun vücutta yükselmesi ile birlikte koku hassasiyeti, baş dönmesi, göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı gibi olaylar gözlemlenebilmektedir. Bunların dışındaki en önemli belirti ise adet kanamasının gecikmesidir. Bu tarz şüpheniz varsa gebe olma ihtimaliniz yüksektir.

Mide Bulantısı

Hamileliğin ilk belirtilerinden birisi olan mide bulantısı özellikle sabah saatlerini kendisini açıkça gösterir. Günün ilerleyen saatlerine doğru mide bulantısı azalır. Mide bulantısı bu şekilde başlayan kadınlardan hamile miyim şüphesi oluşabilir. Hamileliğin 1. haftasında mide bulantısı ile ilgili merak ettikleriniz için yazımızı okuyabilirsiniz.

Göğüslerde Hassasiyet

Hamilelik belirtilerinin bir diğer unsuru da göğüslerde hassasiyetler oluşmaya başlar. Bunun sebebi HCG hormonun salgılanmasıyla vücudumuzda bir takım değişimler meydana gelebilmektedir. Kadınların birçoğunda adet dönemlerinde olduğu gibi göğüslerde büyüme ve hassasiyet görülür. Göğüs ağrısı hamileliğin 2.. haftasında başlar.

Adet Gecikmesi

Tüm bu belirtilerin yanında adet gecikmesi görülen bir kadın açıkça hamile olduğu konusunda kuvvetli şüphe duyabilir. Bunun için pek garanti sonuçlar vermese de evde yapılabilecek testler veya hiç tereddüde girmeden hastaneye gidip kan testi verip hamile olup olmadığını öğrenebilir.

Umarım hamileliğin bu ilk haftası dilediğiniz gibi geçer ve gönlünüze göre olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz