Cumartesi, Ekim 23, 2021

Hamilelik Belirtileri: Aşermek

Aşermek

Hamilelikte Aşerme: Erken hamileliğin normal belirtilerinden olan aşerme normal gıda maddelerinin dışında başka maddelere karşı da gelişebilir. Bunlar , turşu, kil, kiremit tozu, toprak, limon tuzu, nişasta, un, kabartma tozu, ve buna benzer gıda maddeleri olabilir. Bu isteklere bulantı ve kusma eşlik edebilir. Hamilelikte bir besin maddesini yeme ihtiyacı hisseden ya da besin dışında bir maddeyi yeme ihtiyacı hisseden gebe kadınların bu durumu doktoruna bildirmesi gerekir. Bu durum beslenme bozukluğunun ya da kansızlığın belirtisi olabilir.

Hamilelikte Aşerme Belirtileri Ne Zaman Başlar: Gebelikte belirtiler genellikle hamileliğin ilk üç ayında görülebilir. 5 -14 haftalarda görülen aşerme, bulantı ve kusma gibi klinik belirtiler verir. Bu belirtiler kişinin bünyesine ve beslenme şekline göre farklılık gösterebilir. Aşerme belirtileri genellikle 4 – 5. aydan itibaren kesilmeye başlar. Çok nadir olarak 6. aya kadar uzayabilir.

Aşermek bir sorun olarak algılanmamalıdır. Bu durum bebeği koruyacak olan fizyolojik bir kalkandır. Araştırmalar normal koşullarda devam eden aşermenin, bebek için faydalı olduğunu göstermiştir. Yoğun yaşandığında, vücutta vitamin, tuz ve sıvıların eksilmesine dengelerin bozulmasına yol açabilir. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekir.

Aşerme Neden Olur?

Gebelikte aşerme kesin olarak sebebi bilinmeyen fakat hamilelik döneminde oluşan hormonal değişimlerin ya da kan şekeri seviyelerinde olan değişimlerin etkisi olduğu düşünülmektedir. Hamileliğin başında yükselmeye başlayan ve anne ile bebek arasında alışveriş aracı olan plasentadan salgılanan östrojen hormonu, anne adayının koku alma hassasiyetini arttırmaktadır. Östrojeni fazla salgılayan anne adayları daha iyi koku alırlar. Progesteron ve östrojen hormonları beyin sapında bulunan kemoreseptörleri aktif eden bölgenin hassasiyetini arttırıp, kandaki az miktardaki toksinlerin belirlenmesini sağlar. Beyin bu toksinleri algıladığında, kusma ve bulantı duygusu harekete geçirilir.

Araştırmalar bazı bakterilerin bu bulantılara ve kusmaya neden olduğunu belirlemiştir. Anne adayı gebeliği süresince belirli gıdalara karşı istek ya da tiksinti duyarak, aşerme dönemini geçirir. Yaşanan bu belirtiler anne adayının ve bebeğin sağlıklı olup olmadığı hakkında bilgiler vermektedir. Bu yüzden aşırı derecede yaşanan gebelikte aşerme mutlaka takip edilmeli, altta yatabilecek etkenler tespit edilmelidir. Hamileliğin ilk üç ayında yaşanan aşerme bir hastalık olarak düşünülmemeli ve gereken araştırmalar yapılmalıdır.

Bağışıklık sisteminin baskı altında olduğu dönemde anne adayını ve bebeği dış etkenlerden koruyan, beyindeki tat ve koku alma reseptörlerini harekete geçiren aşerme dönemi, annenin hassas olduğu bir dönemdir. Bu dönem atlatıldıktan sonra, bağışıklık sistemi üzerindeki baskı kalkacak ve bebeğin organlarının gelişimi büyük oranda tamamlanacak ve aşerme etkileri yok olacaktır. Anne adayı olması gereken beslenme düzenine geri dönecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hamile Kalmak İçin Neler Yapılmalı?

Bu yazımızda sizlere, hamile kalmak için neler yapılmalı, hamile kalmak için en uygun zaman, hamile kalmak için ilişkinin sıklığı ne olmalı, hamile kalmak için...