Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Hamileliğin (Gebeliğin) 15. Haftası

15 haftalık hamilelik

Hamileliğin 15. Haftası

Bebek gelişimine devam ederken boyutlarındaki artış da hızla devam etmektedir. Bebek artık mimik hareketleri yapmaya başlar. Bu hafta da bebeğin kas ve kemik gelişimi sertleşerek ve güçlenerek devam ediyor. Bazen kol ya da bacaklarını hareket ettirebilir hatta bu hareketler anne tarafından da hissedilmeye başlanır. Son derece hayret ve sevinç veren bu durum annelik içgüdüsünü daha da kuvvetlendiriyor. Kulağın iç bölümündeki kıkırdak kıvamındaki kemikler artık iyice olgunlaşır ancak duyma söz konusu değildir.

Deri hala çok incedir ve şeffaf yapısını koruduğu bu süreçte dışarıdan bakıldığında vücut damarlarının görülmesi söz konusudur. Tırnaklar, kirpikler ve saç telleri gelişmeye başlar. Amniyotik sıvıyı içmeyi alışkanlık haline getiren bebek, yeni bir deneyim kazandığı için bazen hıçkırabilir. Gebeliğin 15. haftasında bebeğin boyutu 9-10 cm ağırlığı ise 50 gr olmuştur. Ultrason görüntüleri artık daha net ve anlaşılır biçimdedir.

Büyüyen bebek sayesinde artık karın fark edilebilir duruma gelmeye başlar. Yinede anne adayının vücut yapısına göre hamileliğin dıştan fark edilebilir duruma gelmesi değişiklik gösterebilir. “İdrara sık çıkma” durumu yine bu haftadan sonra daha da artabilir. Bunun sebebi ise büyümeye başlayan rahmin mesaneye baskı yapması ve hormonların etkisi ile idrar gelme hissinin daha çabuk oluşmasıdır.

Chloasma (gebelik maskesi) denilen cilt değişikliklerinde bu hafta artış görülebilir. Bazı anneler bu konuda yersiz endişelere kapılabilir fakat bu durum geçici olup gebelik sonrasında kaybolur. Bel ve sırt ağrılarında da aynı şekilde bir artış olacaktır. Kendisine sürekli yer açmaya çalışan rahim ve vücudun basınçla birlikte artan ağırlığı doğal olarak bel ve sırt ağrılarına sebep olacaktır. Bu yüzden yatış alışkanlıkları bile değişebilir.

Bu dönemde varis ve hemoroit gibi sorunlarda kendisini hatırlatacaktır. Eğer doktorunuz tavsiye ediyorsa varis çorabı kullanabilirsiniz. Ayrıca varis ve hemoroit sorunu olanlar bacakları kalp seviyesine gelecek şekilde yatmalıdır. Tüm bunlarla birlikte diş ve diş eti sorunları çıkabilir. Göğüslerden gelen sıvılarla da karşılaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz