Salı, Ağustos 16, 2022

Hamileliğin Erken Belirtileri Nelerdir?

Hamile olup olmadığınızı mı merak ediyorsunuz? Bu gerçekten hayattaki en heyecan verici bekleyişlerden biri. Kesin sonuç almak için kan testi ya da hamilelik testi gerekiyor ancak hamile olduğunuzu bu belirtiler sayesinde erkenden anlayabilmeniz mümkün. Aralarından tanıdık gelen var mı? Erken hamileli belirtilerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Adet Gecikmesi

Hamileliğin en bariz ve bilinen belirtisi olduğu için listemizde ilk sırayı alıyor. Ancak unutulmamalı ki her adet gecikmesi hamilesiniz anlamına gelmez. Bazen iklim değişikliği, çevresel faktörler de adet gecikmesine neden olabilir.

Göğüslerde Hassasiyet

Göğüslerin hassas olması ve dolgunlaşmaya başlaması da erken gebelik belirtileri arasındadır. Bazı kadınlarda bu hassasiyet adet öncesinde de görülüyor, karıştırmamak gerekiyor.

Yorgunluk

Hamilelik sırasında kendinizi normalden daha yorgun hissetmeniz normaldir. Bu hamilelik sırasında vücudunuzda artış gösteren progesteron hormonunun etkisidir.

Mide bulantısı

Bazı kadınlarda sabah bulantıları 6.hafta civarlarında başlarken bazı kadınlarda daha erken de başlayabilir. Bu dönemde mide bulantısını daha kötü hale getirecek baharatlı ve çok yağlı yiyecekleri tüketmemeniz önerilir.

Sık idrara çıkma

Geceleri hiç idrara çıkma ihtiyacı hissetmezken birden birkaç kez uykunuzdan uyanıp tuvalete gitmeye başladıysanız bu bir işaret olabilir!

Baş ağrısı

Bazı kadınlarda hormonlardaki değişime bağlı olarak baş ağrıları görülebiliyor.

Kabızlık ve gaz

Sadece mide bulantısı değil buna eşlik eden bir kabızlık ve gaz ile de karşılaşabilirsiniz. Hamilelik hormonlarından biri olan progesteron sindirim sistemini yavaşlatır. Bu da kabızlık ve gaz ağrılarına neden olur.

Kanama

Kanama hem gebelik belirtisi hem de adet döneminin başladığını gösteren bir işaret olabilir. Bunu doğru anlamak önemlidir. Lekelenme şeklinde ise yerleşme kanaması olabilir, yani bir hamilelik belirtisi olabilir. Bu embriyonun rahme yerleştiğini gösterir. Ancak sürekli devam eden kanama adet dönemine girdiğinizi gösterir. Hamile olduğunuzu biliyorsanız ve kanamanız varsa ciddi bir durum olabilir, mutlaka doktorunuza gidin.

Baş dönmesi

Baş dönmesi gebelik sırasında kan şekerinin düşmesi ve ya dehidrasyondan kaynaklanabilir.

Kasık ağrısı

Kasık ağrısı hamileliğin erken belirtilerinden biri olmakla birlikte hamilelik boyunca süregelen bir durumdur. Rahmin büyümesi nedeniyle vücudun buna adapte olması sürecinde kasık ağrıları görülür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz