Perşembe, Ağustos 18, 2022

Halide Edip Adıvar – Döner Ayna Kitap Özeti

döner ayna kitabı

Hanife adında küçük bir kız bir katır kafilesi ile birlikte babasının yanına geliyordu. Hanife babasını hiç görmemişti. Çok merak etmektedir. Yolda gelirken bir kulübede konakladılar. Burada katırcı çırağı Mürsel, Hanife’ye tecavüz etmeye kalkıştı. Fakat patronu Kamil onu hemen yakalayıp dövmeye başlar. Yumruklar, tekmeler, tokatlar. Bu arada Hanife’de Mürsel’i çimdikler, ısırır, ufak ufak tokatlar. Bunlar Mürsel’in hafızasına işlemiştir. Daha sonra Samananbarı’na geldiler. Kamiller kızı evine bıraktılar. Orada kızı üvey annesi karşıladı.

Babasının huzuruna çıkardı. Babası Hacı Murat kızına hafif hafif gülümser. Karısına Hanife’yi güzelce yıkayıp giydirmesini söyler. Kız küçük erkek kardeşi Hasan ile tanışır. Onu çok sever daha sonra üvey ablası Huriye ile karşılaşır. Huriye Hanife’yi hiç sevmemiştir. Sonra Hacı Murat’ın büyük oğlu Macit, Hasan ve Huriye şehre gittiler. Orada film seyrettiler. Hanife filmden çok korkmuştu. Yıllar geçti, gitti. Hanife genç kız olmuştu. Burada yaşadıkları ona güven vermişti. Fakat Mürsel’de buraya gelip Hacı Murat’ın yanında çalışmaya başlamıştı.

Mürsel onların içine girip Hanife’nin kendisine on yıl önce yaptıklarının öcünü almak için planlar yapar. Karısı ile yaptığı plan işe yarar. Hanife’yi düğününde kaçırır. Çok uzun süre bir arkadaşı Hanife ile dağlarda yürüdüler. Bir olay sonucu Hanife’nin gözleri önünde arkadaşını uçuruma attı.
Sonra bir kasabaya geldiler. Orada bir ana oğulun evinde dinlendiler. Buradan ana oğulun yardımı ile İstanbul’a geldiler. İstanbul’da kuytu bir daireye yerleştiler. Burada bir süre kaldılar. Bu süre içerisinde polisler orayı basarlar.

Kızı bulurlar fakat kıza yapılan işkenceler ve zorbalar sonucu polisler elleri boş dönerler. Bunlar daha sonra oradan kaçarlar fakat Hanife’nin ağabeyi peşlerini bırakmaz. Onları arayıp bulur. Mürsel ve arkadaşları eroin kaçakçılığı yapmaktadırlar. Macit bütün bunlara son verir. Hanife’yi o kaçakçıların elinden kurtarır.
Artık Hanife kurtulmuştur. Bilal adında bir adamla evlenir. Olaylar sona erer. Hanife kurtulur.
Mürsel belasını bulur, Macit sevinir, Hasan’da istediğine kavuşur…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz