Perşembe, Ağustos 18, 2022

Güneş Işınlarının Zararlı Etkileri Nelerdir?

güneşin zararlı ışınları

Güneşin etkisini bir hayli artırdığı şu sıcak yaz günlerinde, isteyerek veya istemeyerek sıklıkla güneş ışınlarına maruz kalırız. Cilt vücudumuzu dış etkilerden koruyan bir örtüdür. Hem dışsal hem de içsel bakış açılarından cildin yaşlanmasının en önemli nedeni, ömrümüz boyunca güneşe maruz kalmamızdır.

Güneş Işınlarının Zararları

Cildin yaşlanmasını önlemenin (ve yavaşlatmanın) en iyi yolu, vücudun güneşe maruz kalan bölgelerinde (örn. eller, boyun, yüz vb.) her gün geniş spektrumlu güneş kremi kullanmaktır. Her gün kullanılan güneşten koruyucular cilt kanserinin yanı sıra cildin yaşlanmasını önleyecektir.

Çünkü güneş cildinize zarar veren ve güneş yanığına neden olan ultraviyole (UV) ışığı yayar. Zamanla bu ışınlar kırışıklıklara, koyu lekelere ve diğer sorunlara neden olabilir. Cildinizde meydana gelen lekelenmeler, yaşınızın olduğundan büyük algılanmasına neden olabilir. Araştırmalar UV ışınlarının cildinizin yaşlanmasında % 80 oranında etkili olduğunu göstermiştir.

Ciltte oluşan dengesiz lekelenmelerin, kurumaların, kırışıkların altında yatan en önemli faktör güneştir. Sağlık için güneş ışınlarına ihtiyacımız vardır ancak her şeyin dozunun doğru ayarlanması gerekir. Güneş ışınlarının altında çok fazla vakit geçirmek ciltteki melanin miktarının artışına neden olduğundan güneşe maruz kalan kısımlar zaman içinde esmerleşir. Eğer güneş cilde dengesiz bir biçimde etki ederse cildin bazı noktaları esmerleşir ve ortaya lekelenmeler çıkabilir. UV ışınları, cildi sıkı ve pürüzsüz tutan iki protein olan kollajen ve elastini parçalayarak sarkma ve kırışıklıklara neden olur.

Güneşin Zararlı Etkilerini Tersine Çevirmek Mümkün mü?

Zamanı geri döndürmenin bir yolu yok. Neyse ki, uzmanlar güneşin neden olduğu bazı sorunları tersine çevirebilmeniz için bazı yöntemler öneriyor. Tüm hasarı silmek mümkün değil, ancak bu durumda uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şöyle:

Cildiniz uzun süre güneşe maruz kalmamalı bu nedenle güneşin en yakıcı olduğu saatlerde güneşe çıkmamak ya da koruyucu kremlerle güneşin etkisini en aza indirmeye çalışmak gerekir. Bunları yaptığınız halde güneş yanıkları oluştuysa cildinize biraz zaman tanımanız bu arada basit tedavi yöntemlerini uygulamanız son derece doğru olacaktır.

Cilt yanıklarının üzerinden zaman geçtikten ve iyileşme süreci tamamlandıktan sonra lifle ölü hücreleri atarak alttaki taze ve canlı deriyi çıkarmaya çalışmak doğru olacaktır. Kuruyan cilt banyoda lifle temizlendikten sonra nemlendirici losyonlar kullanılmalıdır. Bu arada bol bol su içmek ciltteki su dengesi açısından faydalı olacaktır.

Bu önerilerin dışında kimyasal peeling gibi yöntemler kullanmak mümkünse de güneş ışınlarına karşı önleyici tedbirler almak en doğru yaklaşımdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz